3G ihalesine tek teklif Turkcell’den

3G ihalesine tek teklif Turkcell’den geldi. Şartname alan Vodafone, Avea ve Orange

07.09.2007 - 09:08 | MediaCat

Cep telefonu üzerinden görüntülü haberleşme olanağı da sağlayacak olan üçüncü nesil GSM teknolojisi için ihale bugün yapılacak. Şartname alan Vodafone, Avea ve Orange ihaleye teklif vermedi.

Üçüncü Nesil Mobil Haberleşme Sistemi’nin (3G) kurulmasını öngören ve asgari değeri 1 milyar doları aşan 3G lisans ihalesi bugün yapılacak. Telekomünikasyon Kurumu’nda gerçekleştirilecek ihaleye katılım için Avea, Vodafone, Turkcell ile Fransız GSM operatörü Orange şartname aldı. Ancak ihaleye tek teklif veren Turkcell oldu.

Üç şirketin numara taşımanın daha önce uygulamaya geçmesini istemesi nedeniyle ihaleye teklif vermediği belirtiliyor. Daha önce açıklama yapan Avea ve Vodafone yetkilileri, numara taşıma olmadan 3G’ye geçmenin sadece lider firmaya yarayacağını ifade ediyordu.

Tek teklif gelmesi nedeniyle ihalenin iptal edilebileceği belirtiliyor. İhalede dört ayrı lisans verilecek ve her biri için ayrı ihale gerçekleştirilecek. Lisans bedelleri bant genişliğine göre belirlendi. İhale sonucunda en yüksek fiyatı veren şirket, ihale komisyonunca ihaleyi kazanmış şirket olarak kabul edilecek, böylece her bir ihalede birinci seçilen katılımcılara lisans verilecek.

İhalede elde edilen sonuçlar Telekomünikasyon Kurumu’nca değerlendirilecek ve ardından katılımcı firmalarla imzalanan imtiyaz sözleşmeleri Danıştay’ın görüşünü sunulacak. Daha sonra firmalarla sözleşmeler imzalanacak. İhalenin ardından sürecin 2008 yılı başında tamamlanabileceği öğrenildi.

kaynak: Ntvmsnbc

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.