3G ihalesi Turkcell’in

Turkcell, A lisansı ihalesini 321 milyon Euro’ya kazandı. İhale Komisyonu, dört lisansa da teklif gelmesi...

07.09.2007 - 12:10 | MediaCat

Turkcell, A lisansı ihalesini 321 milyon Euro’ya kazandı. Cep telefonu üzerinden görüntülü haberleşme olanağı sağlayacak üçüncü nesil GSM teknolojisi için yapılan ihalede sadece Turkcell yer aldı.

Cep telefonu kullanıcılarına yeni olanaklar sunacak Üçüncü Nesil Mobil Haberleşme Sistemi’nin (3G) kurulmasını öngören ihaleye sadece Turkcell teklif verdi. İhale Komisyonu, dört lisansa da teklif gelmesi sonrasında ihaleye geçme kararı aldı.

İhalede lisans bedelleri bant genişliğine göre belirlendi. En yüksek hıza sahip A lisansı asgari 252 milyon Euro’dan satışa çıkarıldı. Turkcell A lisansı için KDV hariç 311 milyon Euro teklif verdi. İhale Komisyonu’nun talebi üzerine Turkcell, sözlü olarak teklifini 321 milyon Euro’ya çıkararak ihaleyi kazandı. İhaledeki tutar, KDV ile birlikte yaklaşık 510 milyon dolara denk geliyor.

B, C ve D lisanslarının satışı ise katılımcı olmadığı için iptal edildi. İhale sonucu Telekomünikasyon Kurumu’nun onayıyla kesinlik kazanacak. Kurum, daha önce 25 Mayıs’ta yapılacağı açıklanan ihaleyi 7 Eylül’e ertelemişti.


Ciliv: İletişim hızı 20 kat hızlanacak

İhale sonrası açıklama yapan Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, “En yeni teknolojileri Türkiye’ye ilk fırsatta getirmek istedik, bunun gururunu yaşıyoruz. Bu teknoloji sayesinde iletişim hızı 20 misli hızlanacak ve Türkiye’nin her yerinde hızlı bir şekilde geniş bant teknolojisiyle internete bağlanılabilecek. Görüntülü görüşme imkanı da olacak. Mobil TV gibi yeni uygulamalar da piyasaya girecek. Biz Türkiye’ye yatırım yapıyoruz ve bilgi çağında hiçbir eksiğimiz kalmasın istiyoruz” dedi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.