30 under 30

Sektörün yaratıcı ve yenilikçi 30 yaş altı 30 ismi üçüncü kez karşınızda!

10.08.2016 - 11:39 | MediaCat

Nuri Gülver, 27
Prime Creative Strategist, Alametifarika

Pornhub için hazırladığı All You Need is Hand kampanyasıyla iki yıl önce tüm sektörün dikkatini çeken Nuri Gülver, üç yıldır reklam yazarı olarak çalıştığı Alametifarika’da geçtiğimiz günlerde kurulan kreatif strateji departmanının başına getirildi.

Bu yıl Cannes Lions Yaratıcılık Festivali’nde Zen and the Art of the Publicity Stunt oturumunda Pornhub için hazırladığı All You Need is Hand kampanyası dünyanın en büyük kazanılmış medya başarıları arasında gösterildi. Gülver’in bu yıl öne çıkan işleri arasındaysa Hepsiburada – Kolay İade, FB Yandex, Doğuş Grubu Gönül Payı Tanıtım Filmi, Darülaceze – Hayat Profesörleri ve Garanti Bankası’nın kampanyaları yer alıyor.

30 Under 30

Son işiniz olmasını istediğiniz şey:

Bir süredir Artificial Creativity konusunda araştırmalar yapıyor ve yakın gelecekte hayata geçireceğim bir tekno girişim üzerinde çalışıyorum. Amacım reklamı daha hesaplanabilir bir hale getirmek. Bu yüzden son işim olmasını istediğim şey: Bu çalışmalarımın işe yaradığını görmek ve dünya reklamcılığına faydalı bir miras bırakabilmek.

Kariyerinizde en gurur duyduğunuz an:

Cannes Young Lions Türkiye elemelerinin Basın kategorisinde birinci olduktan sonra Serdar Erener’in benim için yazdığı notu gördüğüm an.

30 Under 30

Reklamınız çok mu sattırsın, tribünde tezahürat mı yaptırsın isterdiniz?

Müşterimin hangisine ihtiyacı varsa onu yaptırsın.

Kendiniz için bir slogan yazsanız ne olurdu?

Sadece Scientific Advertising konusuna meraklı olduğum için değil, olmaz denilen her şeyin bir şekilde olabileceğine biraz fazla inandığım için: “There is always a formula.”

Yaşlandığınızda, yapmadığınız/yaptığınız için pişman olmaktan korktuğunuz şey ne?

Sevdiklerimden çok işe vakit ayırmış olmak, kendi inşa ettiğim bir yelkenliyle dünya turuna çıkamamak.

Doğru fikri bulduğunuzu anladığınızda yaşadığınız duyguyu üç kelimeyle tanımlar mısınız?

Yaba, daba, du.

Hangi dönemde/hangi ülkede reklamcı olmak isterdiniz?

Serdar Erener’in yanında, onun reklamcılığa olan bakış açısıyla yetişmekten çok mutluyum. Ama bir şansım daha olsaydı 20’nci yüzyılın hemen başlarında, Chicago’da Lord&Thomas’ta, Claude Hopkins’in çırağı olmak isterdim.

Telefonunuzdan eksik etmediğiniz uygulamalar neler?

Evernote, House Seven, Amazon.

Üniversite birinci sınıftaki Nuri’ye tavsiyeniz ne?

ADE1’e çıkmadan önce yanına üç kutu Metpamid al.

ADE1: Deniz Harp Okulu birinci sınıf öğrencilerinin katıldığı eğitim seyri)

İş hayatında bir toteminiz var mı? Nedir?

SVDK4002 model otomatik bir saatim var. O günün iyi geçmesi önemliyse bu saatimi takarım. İyi geçer.

Sektörde değiştirmek istediğiniz söz var mı? Varsa sizdeki karşılığı ne?

“Reklamın içgörüsü olmalı” klişesinden pek hoşlanmıyorum. Reklamın içgörüsü olmaz, hazırladığın iletişim stratejisinin içgörüsü olur. Reklam videosu meşhur etmek içindir. Bu yüzden Sempati Katsayısı’nın her zaman Empati Katsayısı’ndan yüksek olması gerekir. Ne güzel reklam dediğimiz hangi videonun içgörüsünü bi kerede söyleyebiliriz? Ali Dessidero, Doritos Alaturca, THY Iğdır, Turkcell Tosun ile Yabancı Damat?

Hangi şehrin reklamını yapmak isterdiniz? Neden?

Çocukluğumun geçtiği kasaba olan Darıca’nın reklamını yapmak isterdim. Çünkü Actual Value ile Percieved Value arasında dağlar var. Alex Bogusky’nin Baked In formülüyle sadece iletişime değil ürüne de müdahale etmeme izin verilseydi, Kocaeli’ye bağlı olmasına rağmen Darıca’yı İstanbul’un Sahil Kasabası olarak konumlandırabilirdim.

Sektördeki yaratıcılığı 1 ile 10 arasında numaralandırabilir misiniz?

Sektörün hem ajans hem de marka tarafı reklamcı abilerim ablalarımla dolu. Yaratıcılıklarını numaralandırmak benim haddime değil.

Bu sektörde yükselmek ne kadar zor?

Yükselmek demek, daha iyi reklamcılardan daha iyi feedback alabilmek demek. 40 yaşına gelen her 10 ustanın 9’unun bu işi yapmadığını varsayarsak, iyi bir reklamcının çırağı olma olasılığımız yüzde 10. Yükselmenin 1-10 bandındaki zorluğu da bu sebeple 10.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.