3. Nesil ihalesi iptal edildi

Telekomünikasyon Kurulu, 7 Eylül'de yapılan ve sadece Turkcell'in katıldığı 3'üncü Nesil (3N) ihalesini iptal etti...

19.09.2007 - 10:21 | MediaCat

Telekomünikasyon Kurulu, 7 Eylül’de yapılan ve sadece Turkcell’in katıldığı 3’üncü Nesil (3N) ihalesini iptal etti. Kurul bu kararı, ‘ihalede rekabet şartları oluşmadığı gerekçesi ile aldı.

25 Mayıs’ta yapılması planlanan ancak katılımcı sayısının düşüklüğü nedeniyle 7 Eylül’de gerçekleştirilen 3N ihalesine yalnızca cep telefonu operatörü Turkcell katılarak, A tipi lisans için 321 milyon euro teklif etmişti. B, C ve D tipi lisanslar için ise herhangi bir teklif gelmemişti.

Turkcell’in 3N lisansını alıp kullanabilmesi için ihalenin Kurul onayından çıkması gerekiyordu. Kurul üyesi 5 kişinin oy birliğiyle aldığı öğrenilen iptal kararı sonrasında gözler yine Ulaştırma Bakanlığı’na çevrildi. Ulaştırma Bakanlığı 3N lisanslarının dağıtılması için Telekomünikasyon Kurulu ile birlikte yeni bir takvim oluşturacak.


Yabancılar da yoktu

3N ihalesinin iptalinde Avea ve Vodafone’un ihaleye katılmaması oldukça etkili oldu. Numara taşınabilirliği gelmeden 3N ihalesinin yapılması, bu iki şirketin ihaleye katılmama gerekçelerini oluşturdu.

Her iki şirket de bundan önce yaptıkları açıklamalarda numara taşınması sistemine geçilmediği taktirde adil rekabet şartları oluşamayacağını, ihalenin sadece Turkcell’e büyük avantaj sağlayacağını savunuyordu.
Avea ve Vodafone’un yanı sıra ihaleye katılması beklenen yabancı telekom operatörleri de ihaleye katılmamıştı.


Bakan eleştirmişti

Numara taşınabilirliği uygulamasında, aboneler telefon numaralarını değiştirmeden istediği operatörden hizmet alabiliyor. Turkcell, kendi numaralarını başka operatörlere kullandırmamak için numara taşınabilirliğine karşı dava açmıştı.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın numara taşınması ve 3N konusunda cep telefonu operatörlerine yönelik eleştirileri olmuştu. İhalenin iptalinde bakanın eleştirilerinin de etkili olduğu belirtiliyor.

kaynak: Milliyet

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.