MediaCat

25. Araştırma Zirvesi’nden insana dair notlar

25. Araştırma Zirvesi’nde gündem; sürdürülebilir bir gelecek için insan merkezli, kimlikleri ve farklılıkları kapsayan, dünyaya ve insana dair empatiyi odağına almış yaklaşımlardı.

25. Araştırma Zirvesi’nden insana dair notlar

Türkiye Araştırmacılar Derneği tarafından 6-7 Nisan tarihlerinde online olarak düzenlenen 25. Araştırma Zirvesi’nde sürdürülebilir bir gelecek için insan merkezli, dezavantajlar yaratmayan, kimlikleri ve farklılıkları kapsayan, dünyaya ve insana dair empatiyi odağına alan yaklaşımlar masaya yatırıldı.

İşte etkinlikten insanın bugünkü yerine ve dönüşümüne yönelik, iletişim ve pazarlama sektörüne kılavuz oluşturabilecek birkaç çıktı…

Uzman Psikolog Hilal Bebek

“Daha” ile harekete geçen insan

Daha yetkin dijital araçlar, daha kapsayıcı platformlar, daha işlevsel algoritmalar derken, her tasarıda ve her uygulamada “daha” bir sonucun peşinde koşarken, sonsuz yetkinlikte ve başarısızlığa tahammülü olmayan yapılar hayal ederken tüm hataları ve kusurlarıyla “insan” arkalarda bir yerden bu ideallere el sallıyor, kendini hatırlatıyor. Halbuki “daha” kelimesi bütün sayıları yutan bir kavram.

 

Sever Impeks Ltd Kurucusu Dr. Leyla Sever

Hayal gücü bugün neden krizde?

Günümüz insanının “daha” üzerine kurulu tüketim alışkanları sınırlı bir mutluluk sunuyor. Bu çağa miras kalan; tüketim-üretim arasına sıkışmış bir mutluluk anlayışı insanın hayal etme gücünü unutmasına yol açabiliyor. Hayal gücü; insanın iç dünyasını ortaya dökebilme kapasitesi ile doğru orantılı. Bugün dışarıda, sokakta, dünyada süren güvensizliği, saldırganlığı ve çatışmaları anlamak için bireyin iç dünyasını keşfetmek gerek, hayal etme gücünü ona hatırlatmak gerek.

Günümüz insanının “daha” üzerine kurulu tüketim alışkanları sınırlı bir mutluluk sunuyor. Bu çağa miras kalan; tüketim-üretim arasına sıkışmış bir mutluluk anlayışı insanın hayal etme gücünü unutmasına yol açabiliyor. Hayal gücü; insanın iç dünyasını ortaya dökebilme kapasitesi ile doğru orantılı. Bugün dışarıda, sokakta, dünyada süren güvensizliği, saldırganlığı ve çatışmaları anlamak için bireyin iç dünyasını keşfetmek gerek, hayal etme gücünü ona hatırlatmak gerek.

META Çoklu Kanal Sektörleri Grup Lideri Özge Gilan

Kültür, kahvaltı niyetine ekonomiyi yer bitirir (mi?)

Başarının, umudun, sevilenin hızla değiştiği bir çağda kimlikler de durmadan kendini yeniden tanımlıyor. Birey, daha kompleks ve otantik bir kimlik belirlemek istiyor. Nesil, etnisite, dil gibi öğeler artık daha çok önemseniyor ve buna paralel olarak daha güçlü bir benlik algısı yaygınlaşıyor. Ekonomik dalgalanmalar ve bunalıma rağmen kimlik ve kültüre dair duyarlılık güçlü pozisyonunu koruyor.

 

Global Immersive Stratejisti Adipat Virdi

Yeni teknolojilere dair birkaç istatistik

Yeni teknolojiler ve iş modelleri bahis konusu olunca büyük veri ve yapay zekâ uygulamaları, metaverse, sesli yanıt asistanları da tartışmaların merkezine konumlanıyor. Adipat Virdi’nin paylaştığı veriye göre metaverse tartışmalarından sonra VR başlıkların dünya çapında popülaritesi yüzde 31 arttı ancak cihazlara erişim bu popülarite ile aynı oranda değil. Brandon Cosley’e göre ise yapay zekânın ileride dokunamayacağı bir sektör yok ve yakın gelecekte yapay zekâ piyasası 260 milyar USD’ye ulaşacak. Kristin Luck’un paylaştığı veriye göre sesli yanıt asistanlarının sayısı 3 milyarı geçti.

Derin Yoksulluk Ağı Kurucusu, Gazeteci Hacer Foggo

Derin dijital eşitsizlik

Bu veriler devasa potansiyele sahip bir gelecek portresi çizse de, günün sonunda bütün yeniliklere geniş kapsamlı bir erişim yok veya kısıtlı. Dijital eşitsizlik, değiştirilmesi gereken bir katı gerçek olarak kendini hatırlatıyor. Hacer Foggo’nun paylaştığı verilere göre Türkiye’de pandemi döneminde 3 milyon çocuğun internete erişimi yoktu ve 160 bin çocuk okuldan ayrıldı ve okula hiç geri dönemedi. Bunun yarattığı eşitsizlik, sürdürülebilir bir geleceğin önündeki en önemli bariyerlerden biri.

Columbia Business School Davranş Bilimleri Fakülte Direktörü & Influence at Work CEO’su Steve Martin

Bir müşteri bir restorana girer…

Steve Martin’in bilgilerin sunuluş biçimi ve tüketici seçimlerine dair paylaştığı bir deney dikkat çekiciydi. İçeceklerin ucuzdan pahalıya değil, pahalıdan ucuza doğru sıralandığı bir menüde yüksek fiyatlı içeceklerin daha çok tercih edildiğini gördük. Yapay zekâ, veri uygulamaları gibi yeni teknolojilerden yararlanarak optimize sistemler kurulmaya çalışılsa da, sunuş biçimindeki küçük değişikler günün sonunda insan olduğu unutulmaması gereken tüketicinin davranışlarına etki ediyor.

Önerilerle beslenen bir iletişim stratejisi kurmak

Tüketiciye bilgilerin sunulması kadar satın alma davranışlarını etkileyen kriterlerden biri de tüketici önerileri ve yorumları. Bir ürünün alınıp alınmamasının arkasındaki movitasyona hâkim olmak için tüketici yorumlarını ve önerilerini toplayan platformlar kurmak ayırt edici bir fark yaratıyor. Bir başka deyişle, insana dokunan, insanı dinleyen ve geri bildirimlere göre kendini konumlandıran mecralar; markaların etkileşim yaratacakları, ürün ve hizmet tasarımını geliştirebilecekleri bir fırsat olarak ön plana çıkıyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.