2023’ün rengi: Viva Magenta

PANTONE Renk Enstitüsü "yılın rengi"ni açıkladı.

02.12.2022 - 12:38 | Simge Şenses

PANTONE, her yıl aralık ayında olduğu gibi “yılın rengi”ni paylaştı. Küresel renk otoritesi, “sıcak ve soğuğu dengeleyen incelikli bir kızıl ton” olarak tasvir ettiği Viva Magenta için “alışılmadık bir zaman için alışılmadık bir renk” tanımlamasını kullandı.

PANTONE Renk Enstitüsü Başkan Yardımcısı Laurie Pressman’a göre Viva Magenta, pandeminin ve pek çok alanda hüküm süren belirsizliğin ortasında yeniden ayağa kalkmaya çalışan bir dünyada güvence, güven ve bağlantıyı temsil ediyor. İddialı olsa da agresif olmayan ve görüş alanını hemen domine etmeyen Viva Magenta’nın ilk görüşte yarattığı izlenim için “kadife eldivenle yumruk” benzetmesi yapılıyor.

Ton, ilhamını kokineal adı verilen küçük böceklerden elde edilen doğal kırmızı bir boya türünden alıyor. Şirketin yönetici direktörü Leatrice Eiseman rengi şöyle yorumluyor: “Sanal dünyalar günlük hayatımızın daha belirgin bir parçası hâline geldikçe, doğadan ve gerçek olandan ilham almaya çalışıyoruz. Kökleri ilkel olana dayanan Viva Magenta, doğanın güçlerini çağırarak ruhumuzu canlandırıyor ve içsel gücümüzü geliştirmemize yardımcı oluyor.”

Şirket, Huge işbirliği ve yapay zekâlı tasarım aracı Midjourney yardımıyla Viva Magenta’nın hâkim olduğu etkileyici bir görsel evren de yarattı. Deneyimsel sanat firması ARTECHOUSE işbirliğiyle bu evren “Magentaverse” adıyla metaverse’e taşındı.

Magentaverse

PANTONE, 2022’nin rengi olarak soft bir menekşe tonu olan Very Peri’yi seçmişti.

Kaynak: CNN, DesignTaxi

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.