MediaCat

2022 ilk yarıyıl medya ve reklam yatırımları açıklandı

2022’nin ilk yarıyılında Türkiye’deki medya ve reklam yatırımları 17 milyar 107 milyon TL’ye ulaştı.

2022 ilk yarıyıl medya ve reklam yatırımları açıklandı

Reklamcılar Derneği (RD), Reklamverenler Derneği (RVD), İnteraktif Reklamcılık Derneği (IAB), Açıkhava Reklamcıları Vakfı (ARVAK), Ulusal Radyo Yayıncıları Derneği (URYAD) ve Mobil Mecralar Araştırma Pazarlama ve Reklamcılık Derneği (MMA TR) adına bağımsız danışmanlık şirketi Deloitte tarafından hazırlan 2022 Yılı İlk Yarıyıl Medya ve Reklam Yatırımları Raporu yayımlandı.

Rapora göre yılın ilk yarısında medya yatırımları 12 milyar 766 milyon TL olarak gerçekleşirken, reklam yatırımları 4 milyar 341 milyon TL oldu. Türkiye’de organize medya yatırımları 17 milyar 107 milyon TL, toplam (organize + direkt) medya sektörü yatırımları ise 25 milyar 269 milyon TL olarak ölçüldü.

TV reklam yatırımlarında rekor artış

TV reklam yatırımları, 2022’nin ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 61 artarak tarihte gerçekleşen en hızlı büyüme oranına ulaştı. 5 milyar 434 milyon TL olarak raporlanan TV yatırımları, medya ve reklam yatırımlarının yüzde 42,6’sını oluşturdu.

Toplam pazardaki dikey hareketliliğe paralel olarak birçok sektörün yatırımları da artış gösterdi. Özellikle e-ticaret kategorisinin son yıllardaki yükselişi yine hız kesmedi.

Yükselen dijital medya yatırımlarında aslan payı mobilin

Dijital medya yatırımlarında organize reklam sektörü (dijital partnerler) toplam dijital yatırımın yüzde 42’sini oluştururken, küçük ve orta ölçekli işletmeleri de kapsayan doğrudan satın alımlar yatırımların yüzde 58’ine karşılık geldi. Dijital partnerler 5 milyar 911 milyon, direkt satın alma 8 milyar 162 milyon olmak üzere toplam toplam dijital yatırımlar 14 milyar 73 milyon olarak raporlandı.

Ocak ile haziran aylarını kapsayan ilk yarıyıl dijital reklam yatırımları bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 78 büyüme kaydetti. Video yatırımları yüzde 123’lük artış ile yüzde 34,3 paya ulaşırken, sosyal medya yatırımlarının payı ise yüzde 43 oldu.

Rapora göre, dijital reklam yatırımlarının yüzde 74’ü programatik ile yapıldı. Yatırımlara ‘reklamın yayınlandığı cihaz türü’ filtresiyle bakıldığında mobilin yüzde 76 ile açık ara önde olduğu görüldü.

En fazla büyüyen mecra: açıkhava

2022’nin ilk yarıyılında pandeminin etkisini kaybetmesiyle Türkiye’de en fazla büyüyen mecra (yüzde 97,6) açıkhava oldu.

Yeni açılan reklam alanlarının, açıkhavanın toplam cirosunu oluşturan “reklam üniteleri”, “büyük alanlar” ve “dijital açıkhava” kategorilerinin ciro içindeki dağılım oranlarını da etkilediği, özellikle dijital açıkhava payının anlamlı bir büyüklüğe ulaştığı gözlemlendi.

Radyo ve sinema toparlanma sürecinde

2022’nin ilk altı ayı radyolar için oldukça başarılı geçti. Toplam yatırım, bir önceki yılın ilk altı ayına göre yüzde 93,5 artışla 317 milyon TL olarak gerçekleşti. Pandemi döneminde uzun süre kapalı kalan sinemalar da ocak ayı itibarıyla tam kapasite açılarak toparlanma sürecine girdi.

Yazılı basın kan kaybediyor

Yazılı basındaki büyüme yüzde 25 olarak gerçekleşerek 249 milyon TL’ye ulaştı. Dergi ve gazete toplamından oluşan yazılı basın, performansı ve gelişimi açısından offline mecralar arasında geride kalan tek mecra oldu. 2021’in aynı dönemine göre gazete tarafındaki yatırım yüzde 24 artarken dergi tarafında da bu oran yüzde 26 oldu. İlerleyen dönemde de tirajların düşüş eğilimini sürdüreceği öngörülüyor.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.