2018 Avrupa dijital reklam yatırımları açıklandı

AdExBenchmark Raporu'na göre, Avrupa dijital reklam yatırımları 55 milyar euroyu aştı.

11.06.2019 - 15:01 | MediaCat

IAB Avrupa’nın dijital reklam pazarını display, arama motoru ve ilan sayfaları olmak üzere üç ana başlıkta incelediği AdExBenchmark araştırmasının sonuçları açıklandı.

Geçtiğimiz hafta Varşova’da gerçekleşen Interact Konferansı’nda açıklanan AdExBenchmark Raporu’na göre, Avrupa dijital reklam yatırımları video, mobil ve sosyal medya yatırımlarının büyük artışının etkisiyle, geçen yıla göre yüzde 13,9 büyüyerek 55,1 milyar euroya ulaştı. 2011 yılından bu yana görülen en hızlı büyüme oranıyla birlikte Avrupa dijital reklam pazarı 2012’ye oranla yaklaşık olarak iki katından fazla büyümüş oldu.

28 ülkeyi kapsayan raporda 2018 yılında 21 ülkenin iki haneli büyüme kaydettiği görüldü. 28 pazarın hepsinde iki haneli büyüme gösteren out-stream video ve mobil reklam yatırımları 2018 rakamlarını da önemli ölçüde etkiledi. Out-stream video reklam yatırımları yüzde 44,7, in-stream video reklam yatırımları yüzde 19,7 oranında büyürken, video reklamları toplamda yüzde 30,9 artışla 7,6 milyar euroya ulaştı ve display reklam yatırımlarının yüzde 33’ünü oluşturdu.

Rapora göre, arama motoru reklamları yüzde 12,5 büyümeyle 25 milyar euroya ulaşarak en büyük dijital reklam kategorisi olma özelliğini sürdürdü.

Display reklam yatırımlarının yüzde 49’unu, yüzde 33,7 artışla sosyal medya oluşturdu. Toplam mobil reklam yatırımları yüzde 31,4 artışla 22,8 milyar euroya ulaştı.

Raporun ortaya koyduğu rakamları yorumlayan IAB Avrupa CEO’su Townsend Feehand, “Avrupa’da mobil ve video tarafından domine edilen, sağlıklı ve çift haneli rakamlarla büyümeye devam eden bir manzara görmek son derece umut verici. Dijital reklam endüstrisi, Avrupa gayrisafi yurtiçi hasılasına 55 milyar euro katkıda bulunuyor ve hem gelişmiş hem de gelişmekte olan pazarlara değer katıyor. Dijital reklam yatırımları Avrupa’daki tüm medya reklam yatırımlarının yüzde 45’ini oluşturuyor. Pazar bir yandan gelişmeyi sürdürürken, yeni veri koruma kuralları kullanıcıları da bilinçlendiriyor. Kişisel gizliliğin ön planda olduğu, tüketicileri koruyan reklamlar sunmak Avrupa’nın dijital ekonomisini desteklemek açısından büyük önem taşıyor.” dedi.

Geçtiğimiz yıl Avrupa’da en yüksek büyümeyi gösteren beş ülke; yüzde 26,9’la Ukrayna, yüzde 24,9’la Rusya, yüzde 23,6’yla Belarus, yüzde 20,9’la Çekya ve yüzde 20,1’le Sırbistan oldu.

Dijital reklam yatırımları bakımından en büyük 10 ülkeyse İngiltere(18,4 milyar euro), Almanya (7,2 milyar euro), Fransa (5,2 milyar euro), Rusya (4,1 milyar euro), İtalya (2,9 milyar euro), Hollanda (2,2 milyar euro), İspanya (2,2 milyar euro), İsveç (2,1 milyar euro), İsviçre (2 milyar euro) ve Norveç (1,1 milyar euro) oldu.

AdExBenchmark 2018 Raporu’nun tamamı, Haziran ayında paylaşılacak.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.