MediaCat

2017’nin hayret ettiren anları

2017’nin bitmesine sayılı gün kala Ad Age, sektörü dumura uğratan anları ve olayları derledi.

2017’nin hayret ettiren anları

Zuckerberg’in eleştiri yağmuruna tutulan videosu, Chobani’nin sürpriz marka konumlandırması, Marcel’in getirdikleri ve diğerleri… “Vay be” dedirten birkaç an kaldı 2017’den geriye.

GaryVees

2017'nin hayret ettiren anları

Dijital ve sosyal pazarlama ajansı VaynerMedia’nın kurucusu Gary Vaynerchuk, geçtiğimiz yıl, kendi spor ayakkabı koleksiyonunu yaratarak aralarında Michael Jordan, Kayne West ve Rihanna’nın yer aldıkları ünlüler kervanına katıldı. K-Swiss’e ait Gary-Vees 001 ve 002 modelleri, Vaynerchuk’un imzasıyla satışa sunuldu.

Zuckerberg’in Puerto Rico hüsranı

Mark Zuckerberg’in ekim ayında, Facebook Head of Social Virtual Reality Rachel Franklin ile birlikle “VR’ın mucizeleri”nden bahsettiği avatar videosu eleştirilere neden oldu.

Bir kısmı kasırgadan zarar gören Puerto Rico’da geçen videoda Zuckerberg, arka plandaki felaket görüntülerine rağmen VR’dan bahsetmeye devam ediyordu. Eski ABD Başkanı Bill Clinton’ın kızı Chelsea Clinton olaya, “Lütfen Puerto Rico’nun acılarını kendi reklamınız için kullanmayın” tweet’iyle tepki göstermişti.

Super Bowl özensizliği

2017'nin hayret ettiren anları

Super Bowl markaların, yüksek etkiye sahip reklam filmlerini sergilediği bir buluşma yeri haline geldi. Ancak bu yıl Coca-Cola, Sprite, Google ve Fiji Water özel bir Super Bowl kampanyası çıkmaktansa var olan bir filmlerini yayına almayı tercih ettiler. GoDaddy ise daha fazla çabaladı.

Chobani’nin ulu amaçları

2017'nin hayret ettiren anları

ABD’nin en büyük yoğurt markası olan Chobani, kasım ayının sonlarında yeni görünüm ve söylemle tüketicisinin karşısına çıktı. Ürünlerinin üzerinde de “büyüleyici, keyifli ve peri tozuna bulanmış” gibi hissetme vaatlerinde bulunan Chobani kendisini bir yoğurt markası olarak tanımlamayı da bıraktı. Bundan sonra Chobani gıdayı “iyiliğin gücü” olarak kullanan bir “gıda odaklı bir sağlık şirketi” olacak.

Marcel

Reklam sektörü, Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali’nin bu yıl geride bıraktıklarını dinlemekten bıkmış olabilir ancak yalnızca Publicis Groupe’un olanlara kulak tıkamak için nedeni vardı. Grubun yapay zekâ sistemi Marcel! Tabii unutulmazlar arasına giren o esprili videoyu da bu başlıkta anmak gerek. Barton F. Graf’ın, Marcel’e yanıt olarak geliştirdiği yeni iç işletim sistemi S.H.O.U.T, ajans içinde fısıldamak yerine bağırarak iletişim kurma esasına dayanıyordu.


Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.