MediaCat

2016 ilk yarı dijital reklam yatırımları açıklandı

IAB Türkiye verilerine göre altı ayın bilançosu yüzde 20’lik bir büyümeyle 927,6 milyon TL.

2016 ilk yarı dijital reklam yatırımları açıklandı

IAB Türkiye AdEx-TR sonuçlarına göre dijital reklam yatırımları 2015’in ilk altı ayına kıyasla yüzde 20 oranında artarak 927,6 milyon TL’ye ulaştı.

Verilere göre dispay reklam yatırımları 2016’nın ilk altı ayında yüzde 19,6 oranında büyüyerek 546 milyon TL’ye ulaştı. Bu kategoride aslan payının sahibiyse 427,7 milyon TL’yle gösterim ya da tıklama bazlı reklam yatırımları oldu. Video reklam yatırımları yüzde 50,2’lik büyümeyle 91,8 milyon TL, sponsorluk reklamlarının yerini alan native ise 26,5 milyon TL olarak belirlendi.

Araştırmaya göre, artık sadece ücretli sıralama yatırımlarını içeren arama motoru reklam yatırımlarının büyüklüğü 329,6 milyon TL’ye ulaşırken, ilan sayfaları reklam yatırımları 44,5 milyon TL olarak belirlendi. E-posta ise geçen yılki gibi küçülmeye devam ederek 2,8 milyon TL’ye geriledi. Oyun içi reklamlara yatırım ise 4,8 milyon TL’ye ulaştı.

2016'nın ilk yarı dijital reklam yatırımları açıklandı

Programatik satın almada artış sürüyor

927,6 milyon TL’lik toplam dijital reklam yatırımlarının 144,6 milyon TL’si display arama motoru, ilan sayfaları, e-posta ve oyun içi reklam dahil olmak üzere mobil platformlardan geliyor. 125,7 milyon TL’lik sosyal medya reklamlarının ise yüzde 60,7’si mobil cihazlarda yer aldı. 2016’nın ilk yarısında artışını sürdüren programatik satın almanın da büyüklüğü 164 milyon TL oldu.

2016'nın ilk yarı dijital reklam yatırımları açıklandı
“Dijital, reklam sektörünün çekici olmaya devam ediyor.”

Konuyla ilgili açıklama yapan IAB Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mahmut Kurşun altı ayın bilançosunu şöyle değerlendirdi:

2016'nın ilk yarı dijital reklam yatırımları açıklandı“Zor bir yılın ardından gelen ilk yarı rakamları bizleri memnun etti. Dijital tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de reklam sektörünün çekici gücü olmaya devam ediyor. Ancak büyümenin sürdürülebilir olmasını sağlamak hepimizin sorumluluğu.

Bu kapsamda geçtiğimiz aylarda dünyada ve Türkiye’de sıkça gündeme gelen ad blocking ve ad fraud konularında sektörün tüm taraflarının daha hassas davranması ve sorumluluk üstlenmesi gerekiyor. Ayrıca hepimizin bildiği gibi, yılın ikinci yarısında ülkemiz beklenmedik sıkıntılar yaşadı. Bunların asla tekrar etmemesini ve 2016’yı da çift hanelerle ifade edilen bir büyüme oranıyla kapatmayı diliyorum.”

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.