2014’e kadar e-ticaret 3 kat artacak

Perakende Günleri 2011’in ikinci gününde kendi alanlarında başarı yakalamış örnek vakalar ve başarı hikayelerindeki dönüm noktaları katılımcılarla paylaşıldı

21.10.2011 - 00:00 | MediaCat

Perakende Günleri 2011’in ikinci gününde kendi alanlarında başarı yakalamış örnek vakalar ve başarı hikayelerindeki dönüm noktaları katılımcılarla paylaşıldı. Domino’s Pizza, Markafoni ve LC Waikiki örnekleri farklı alanlarda olsa da yakaladıkları başarıyla dinleyicilere önemli ipuçları verdi.

‘3 dakikada bir Dominos açmayı hedefliyoruz’

Perakende Günleri 2011’in ikinci gününde ilk kez bir fast food zincirinin başarı hikayesi bir “case study” olarak Domino’s Pizza Genel Müdürü Aslan Saranga tarafından katılımcılarla paylaşıldı. Kendi alanlarında ‘evlere servis’ ve paket serviste ‘süre kısıtlama’ yöntemleriyle farklılaştıklarını belirten Saranga, personel eğitimine verdikleri önemin altını çizdi. Saranga; “Domino’s Pizza’da çalışan herkes hamur açmayı bilmek zorunda. Restoran müdürü olmak için ise 20 saniyede hamur açabilmek şart” dedi. Franchise’ların yüzde 30’unu Dominos’ta çalışan motorculara verdiklerine dikkat çeken Saranga; “Kale stratejisiyle her 3 dakikalık mesafeye bir Domino’s Pizza açmayı hedefliyoruz. 2014 yılında 500 şubeye ulaşacağız. Önümüzdeki yıl bin 500 kişiye daha iş imkanı yaratacağız. Hızın getirdiği lezzetle satışlarımızın yüzde 70’ini evlere servisten sağlıyoruz. İnternet siparişlerimizin seneye yüzde 60-65’lerde olacağını öngörüyoruz” dedi.

Türkiye’de e-ticaret büyüyor

Türkiye’nin e-ticaret yapısı ve sektörün gelişimine ilişkin beklentilerini anlatan Markafoni Kurucu Ortağı Tolga Tatari, “Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre 2010 yılında Türkiye’de internet üzerinden yapılan harcamaların tutarı 24.4 milyar TL, 2011’in ilk altı ayında ise 16 milyar TL’ye ulaştı. Bu yıl internet üzerinden alışveriş yapan kişi sayısı 6 ila 9 milyon arasında. İnternet kullanıcılarının yüzde 20’si ise internet üzerinden alışveriş yapıyor”dedi. Tatari, 2 sene içinde e-ticaret hacminin 3 kat artmasını beklediklerini de dile getirdi. Markaların e-ticaret alanına yatırım yapması gerekliliğinin önemine değinen Tolga Tatari, başarılı bir e-ticaret projesinin markanın senelik cirosunun yüzde 3’üne ulaşması gerektiğini belirtti. Tatari, e-ticaret yatırımlarında lojistik, tedarik ve ürün sergilemeye yönelik planlamaların da doğru yapılmasının başarıya katkısını da vurguladı.

Vahap Küçük; 2020 yılı ciro hedefi: 10 milyar Dolar

LC Waikiki-Tema Mağazacılık Yönetim Kurulu Başkanı Vahap Küçük ulusal ve uluslararası markalar arasında, Türkiye’nin akla gelen ilk markalarından biri olan LC Waikiki’nin ardındaki başarı öyküsünü Perakende Günleri 2011’de katılımcılarla paylaştı. Kendi otellerinde defter kaydı tutarak iş hayatına başladığını belirten Vahap Küçük LC Waikiki markasının arkasında 23 yıllık bir emeğin olduğunu söyledi. Küçük, “Şirketlerin ilk amacı varlıklarını sürdürmek ve kalıcı olmaktır. Kalıcı olmak için ise değişime önem vermek ve ayak uydurmak gerekir. Biz de özümüzden ve değerlerimizden taviz vermeden teknolojiye ayak uydurarak, canla başla çalışarak ve risk alarak bu değişime adapte olduk ve bu günlere geldik” dedi.

2012 yılı sonuna kadar 80 mağaza daha açmayı hedeflediklerini belirten Vahap Küçük, “2012 yılı 2011 kadar kolay olmayacak. Ancak frene basmayacağız temkinli bir yaklaşımla yatırımlarımıza devam edeceğiz. 2011 yılı ciro hedefimiz 3 milyar TL. LC Waikiki’nin 2020 yılında ise cirosunu 10 milyar TL’ye yükseltmeyi amaçlıyoruz” dedi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.