MediaCat

İlk altı ayın en büyük 100 reklam ajansı

İlk üç sırada büyük değişimlerin yaşandığı listenin zirvesinde Güzel Sanatlar yer alıyor.

İlk altı ayın en büyük 100 reklam ajansı

Nielsen verilerine göre hazırladığımız “İlk Altı Ayın En Büyük Reklam Ajansları” listesinde geçen yılın aynı döneminde birinci sırada yer alan TBWA\ISTANBUL üçüncü sıraya gerilerken, yine geçen yıl dördüncü sırada yer alan Güzel Sanatlar/Saatchi&Saatchi zirveye yerleşiyor. Listenin ikinci sırasında ise geçen yıl sekizinci sırada bulunan Y&R İstanbul yer alıyor. Bu yıl yapılan hesaplamada Team Red ve Y&R’ın üretimlerinin birlikte toplanması bu yükselişin nedenini de açıklıyor.

İlk yarıdaki bu sıralamanın ilk 10’undaki en dikkat çekici değişimlerden biri, geçen yıl ikinci sırada olan Alametifarika‘nın yedinci sıraya gerilemiş olması. Geçtiğimiz yıl iki büyük müşterisi –Turkcell ve THY– ile yollarını ayıran ajans portföyüne Boyner, hepsiburada.com, Lumberjack, Sinpaş, Simit Sarayı, Kahve Dünyası, Pozitif, Toyota ve Yandex’i eklemişti.

İş Bankası, Digiturk, Ülker, Domino’s Pizza ve Volkswagen gibi müşterileri için hazırladığı kampanyalarla adından söz ettiren Medina Turgul DDB, beş basamaklık yükselişle ilk yarıda 11’inci sıraya yükselerek listenin çıkış yapan ajansları arasında dikkat çekiyor.

Listede ilk 100’e bu yıl giren ajanslar arasında 20’nci sıradan giriş yapan Titrifikir ve 21’inci sıradan giriş yapan Rabarba öne çıkıyor. Kerem Kanık tarafından geçtiğimiz yıl kurulan Titrifikir’in müşterileri arasında Abdi İbrahim, Kliksa, ETİ ve Turkcell dikkat çekiyor. Rabarba ise son aylarda, enpara.com için hazırladığı Kıllanan Adam ve Finansbank için hazırladığı, Yılmaz Erdoğan‘ın yer aldığı Finansçı kampanyalarıyla adından söz ettiriyor. AK Parti‘nin reklam kampanyalarını hazırlayan Arter de 31’inci sıradan ilk 100’e girmeyi başarıyor.

Görselin üzerine tıklayarak yüksek çözünürlüklü versiyonuna ulaşabilirsiniz.

İlk altı ayın en büyük 100 reklam ajansı

Sonraki sayfa: 2014’ün ilk yarısının en büyük medya ajansları

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.