MediaCat

2013’te açıkhava reklam yatırımları yüzde 12 büyüdü

ARVAK, ‘Türkiye Açıkhava Yatırımları’ raporunu yayınlandı.

2013’te açıkhava reklam yatırımları yüzde 12 büyüdü

Açıkhava Reklamcıları Vakfı‘nın (ARVAK), Ernst & Young Türkiye ile birlikte hazırladığı ‘Türkiye Açıkhava Yatırımları’ raporu yayınlandı. 2012’den beridir her yıl yayınlanan rapor, raketten büyük boyutlu reklam alanlarına, indoor reklamlardan dijital ekranlara tüm açıkhava segmentlerini kapsayan, açıkhava mecrasına yapılan toplam yatırımların belirlenmesini amaçlıyor.

Açıkhava şirketlerinin cirolarının gizliliğinin korunması kaydı ile yapılan çalışmanın 2013 yılı raporu geçtiğimiz günlerde sonuçlandı. Açıkhava sektöründe faaliyet gösteren önde gelen 22 markanın katıldığı rapora göre Türkiye açıkhava reklam yatırımlarının toplamının 595 milyon liraya ulaştığı hesaplandı.

2013 raporu, geçen yılın raporunda yer almayan bazı önemli bilgileri içeriyor:

  • Türkiye açıkhava mecrasında yeni bir segment olan dijital ekranların ciroları belirlendi. 2014 yılında açıkhavadaki dijital ekranlarda yapılan reklam yatırımlarının toplamı 39.579.000 lirayı buldu. Bu rakam açıkhava toplam yatırımlarının içinde dijital açıkhavanın payının yüzde 7 olduğunu gösteriyor.
  • Yine 2013 raporunda yer alan yeni bir bilgiye göre yurtdışında ‘giantposter’ diye tanımlanan büyük alan (duvar, parapet, cam yüzey, giantboard vb.) reklam yatırımlarının 2013 yılında 55.700.000 liraya ulaştığı görüldü. Bu rakam toplam açıkhava reklam yatırımlarının yüzde 9,8’ini oluşturuyor.
  • Türkiye açıkhava reklam yatırımlarının 2012 yılına göre 2013’te yaklaşık yüzde 12 büyüdüğü saptandı. Bu büyüme oranı, Reklamcılar Derneği‘nin öngördüğü Türkiye toplam reklam yatırımlarının ve bazı mecraların büyüme oranından daha yüksek.
  • Açıkhava reklam sektöründe faaliyet gösteren reklam şirketlerinin hedeflerine bakıldığında; 2014 yılında açıkhava reklam yatırımlarının yüzde 13,48 oranında büyümesi bekleniyor.

ARVAK, açıkhavanın etkili, yaratıcılığa açık ve satış noktasına en yakın mecra olarak sürekli kendini geliştiren, yeni uygulamalarla farklı hedef kitlelere ulaşan, dünyada ve Türkiye’de sürekli büyüyen bir mecra olduğuna dikkat çekiyor.

Dernek ayrıca, çalışmaları süren Açıkhava Erişim ve Frekans Araştırması’nın (AÇİAK) devreye girmesi ile Türkiye açıkhava mecrasının, dünyanın belli başlı ülkelerde olduğu gibi ölçümlenebiliyor olacağını ifade ediyor. ARVAK, mecranın daha somut ölçümlenebilir olmasıyla birlikte, toplam reklam yatırımlarından daha fazla pay alarak büyümesine devam edeceğini söylüyor.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.