MediaCat

2013’te lokasyon bazlı servislerden 3 milyar dolar gelir bekleniyor

Akıllı telefon kullanımının giderek yaygınlaşması ile lokasyon bazlı servis dünyası da hareketleniyor.

2013’te lokasyon bazlı servislerden 3 milyar dolar gelir bekleniyor

Akıllı telefon kullanımının giderek yaygınlaşması ile lokasyon bazlı servis dünyası da hareketleniyor. Her geçen gün lokasyon bazlı servis uygulamalarına bir yenisi eklenirken halihazırda piyasada olan uygulamalar da yeni özelliklerle daha kullanışlı ve interaktif hale getiriliyor. Önümüzdeki dönemde iş modellerinin lokasyon bazlı servisler etrafında döneceği ve 2013’te lokasyon bazlı servislerden yaklaşık 3 milyar dolar gelir elde edileceği tahmin ediliyor.

Kullanıcıların lokasyon bazlı servisleri kullanmayı tercih etme nedenlerinin arasında başta indirim ve kupon kazanmak olmak üzere yeni yerler keşfetme ve yeni insanlarla tanışma gibi nedenler yer alıyor. Kullanıcıya bulunduğu mekana bağlı olarak kişiselleştirilmiş veri aktaran lokasyon bazlı uygulamalar, işletme sahipleri açısından da yeni pazarlama olanakları anlamına geliyor.

Dünyada akıllı telefon kullanımının 1 milyarı aştığı tahmin ediliyor ve PEW Internet’in Eylül 2011’de açıklanan araştırması Amerika’daki akıllı telefon kullanıcılarının %12’sinin “check in” hizmetlerini kullandığını, %55’inin ise lokasyon bazlı bilgilendirme hizmetlerinden yararlandığını ortaya koyuyor. Akıllı telefon kullanımının genel mobil telefon kullanımının %31’ini oluşturduğu Türkiye’de lokasyon bazlı servis kullanımı henüz Amerika’daki kadar yaygın olmasa da, bu servislerin önümüzdeki dönemde hızla artacağına dair pek çok güçlü gösterge bulunuyor.

Türkiye’de lokasyon bazlı servislerin son durumuyla ilgili olarak Mekanist Kurucusu ve CEO’su Alper Tekin şunları söyledi: “Türkiye, dünyayı etkisi altına alan lokasyon bazlı uygulamaların önemini henüz tam olarak kavrayabilmiş değil ama bizce sektörün geleceği lokasyon bazlı servislerde. Kullanıcılara yeni mekanlar keşfetme fırsatları yaratan ve şehirlerini avuçlarının içinde hissetmelerini sağlamak için seçenekler sunan Mekanist ekibi olarak bu trendleri yakından takip ediyor ve çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Şu an için iPhone, Android ve Nokia platformlarından ulaşılabilen Mekanist mobil uygulaması, şehirdeki en iyi mekanların iletişim bilgilerini sunmanın yanı sıra bu mekanları popülerliğe ve uzaklığına göre sıralama imkanı da verirken, uygulamanın check-in özelliği de, mekan sahiplerine konum bazlı teklif/promosyon yapma olanağı tanıyor. Önümüzdeki günlerde kullanımı kolaylığı ve interaktiflik sağlayan farklı mobil projeleri hayata geçirecek olmaktan heyecan duyuyoruz. Halihazırda iPhone, Android ve Nokia platformlarından ulaşılabilen uygulamalarımız çok yakında iPad ve Blackberry platformlarında da kullanıcılara sunulacak.

 

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.