2012’nin fark yaratan 10 iletişim yöneticisi

MediaCat, özel almanak sayısı için 2012’nin fark yaratan 10 iletişim yöneticisini seçti.

04.01.2013 - 15:36 | MediaCat

2012'nin fark yaratan 10 iletişim yöneticisi

MediaCat özel sayısı için 2012’nin fark yaratan 10 iletişim yöneticisini seçti.

Şirketlerin itibarının tek kaynağı, mecralı iletişim yoluyla sunulan marka mesajları değil. Kamuoyuyla kurulan her temas, şirketler hakkında olumlu veya olumsuz bir algı yaratma potansiyeline sahip. Geçtiğimiz yıl şirketlerinin algı ve itibarını koruma ve güçlendirme konusunda yüksek performans sergileyen kurumsal iletişim yöneticileri kimler diye baktığımızda şu isimler dikkat çekiyor.

EBRU ŞENEL ERİM / Unilever

Ebru Şenel Erim, Unilever Türkiye’nin iletişiminin yanı sıra 36 ülkenin sorumluluğunu üstlenmesiyle birlikte, Unilever NAMETRUB Bölgesi’nin Dış İlişkiler Direktörlüğü’nü de yürütüyor. 2012’de dünya çapında beş sivil toplum oluşumu ile birlikte Unilever Vakfı’nı kuran şirket, UNICEF iş birliğiyle Türkiye’de Yatılı Bölge Ortaokulları’nda (YBO) eğitim gören öğrencilerin hijyen bilincini geliştirmeyi hedefleyen bir proje için harekete geçti. MediaCat Marketing Forum ile aynı gün düzenlenen imza töreni için, Global CMO Keith Weed de İstanbul’daydı. Unilever için bu yıl da sürdürülebilirlik ön plandaydı.

FÜSUN FERİDUN / Avea

Füsun Feridun, Nisan 2010’dan beri AVEA’nın Kurumsal İletişim Direktörü. Avea yıl içinde sayısız iletişim faaliyetine imza attı ancak T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü iş birliği ile yapılan “güvenlik butonu“ projesi öne çıkanlardan. Bir diğeri de firmanın spor iletişimi faaliyetlerinin sponsorluk dışında sosyal sorumluluk vasfı da taşıyan FCB Escola Camp Avea idi. Bu miniklere özel futbol kampı, Türk futbolu için yeni bir vizyon çizdi. Ayrıca Avea, dünyanın pek çok ülkesinden müzik dünyasında iz bırakan isimleri ağırladığı Avea Sıra Dışı Müzik konserler serisine 2012’de de devam ederek de müzikseverlerin ilgisini çekmeyi başardı.

GİZEM KEÇECİ / Vodafone

2012’de sorumluluklarına Çeşitlilik ve Dahiliyet Direktörlüğü görevi de eklenen Gizem Keçeci, faal bir yıl geçirdi. Cinsiyet eşitliği konusunda kurum içinde önemli çalışmalar yürüten Vodafone, ‘Teknolojide Kadın Hareketi’ gibi öncü sosyal girişimcilik modellerini destekliyor. Bir diğer önemli proje de Düşler Akademisi. Proje, engelli bireylerin hayatında sanat aracılığıyla fark yaratarak, onları toplumsal ve ekonomik hayata kazandırmayı amaçlıyor. Keçeci, iletişim ekiplerinin yanı sıra pazarlama, medya planlama ve satın alma ekiplerini de yönetiyor.

KEMAL İLTER / Cumhurbaşkanlığı

Cumhurbaşkanlığına ait sosyal medya hesaplarından da sorumlu olan Kemal İlter’in idaresinde yıl içinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, sadece televizyon değil bilgisayar ekranlarından da takip edildi. 1 Aralık 2011 tarihinde Youtube’dan yayın yapan World View kanalında bir söyleşisi yayınlanan Gül, internet kullanıcılarının oylarıyla belirlenen sorulardan bir seçki yanıtladı. Ekim 2012’de Fransız haber ajansı AFP tarafından diplomatik aktörlerin Twitter’daki etkinliklerini ve etkilerini analiz edip ölçmek için geliştirilen, ‘e-diplomacy Hub’a göre 2 milyon 310 binden fazla takipçisi olan Gül, 2 bin 261 puanla dünyanın en etkili diplomatik aktörleri arasında sekizinci sırada yer aldı.

LEBİN EBRU ÇOKİŞLER / Türk Telekom

TTNET Kurumsal İletişim Direktörlüğü görevinden Ekim 2012’de Türk Telekom Kurumsal İlişkiler Direktörlüğü’ne atanan Lebin Ebru Çokişler, yıl içinde iki firmanın da ürettiği projeleri ekibiyle birlikte yönetti. Yaratıcı ekonominin tanıtılması ve genç yeteneklerin desteklenmesi amacıyla 2011 yılında Yeteneğe Destek Yaratıcı Ekonomiye Destek projesini başlatan TTNET, Şener Şen ile de projenin reklamlarını ekranlara taşımıştı. Türk Telekom ise Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji Laboratuvarı (GETEM) iş birliğiyle gerçekleştirdiği Telefon Kütüphanesi projesi ile görme engellilerin faydalanabileceği sosyal sorumluluk projesi oldukça ilgi çekti.

MURAT GÖLLÜ / Akbank

2006 yılından beri Akbank Kurumsal İletişim Bölüm Başkanı olarak görevine devam eden Murat Göllü önderliğinde Akbank, Nisan ayı başında Türkiye ekonomisinin en önemli sorunları arasında gösterilen tasarruf açığının çözümlenmesine destek olmak amacıyla ‘Tasarruf Seferberliği’ başlatmıştı. Bu kapsamda Akbank Gönüllüleri’nin verdikleri ‘bankacılık ve tasarruf’ dersleri okullarda büyük ilgi gördü. Akbank 2012’de Global Finance tarafından, ‘Dünyanın En İyi Bankaları’ değerlendirmesi sonucunda sağlıklı ve sürdürülebilir yüksek büyüme performansı, yenilikçi ürün ve hizmet sunumu ve Alternatif Dağıtım Kanalları’ndaki etkinliği sebebiyle ‘Türkiye’nin En İyi Bankası’ olarak seçildi.

OYA ÜNLÜ KIZIL / Koç Holding

Oya Ünlü Kızıl, Koç markasının yönetiminden sorumlu Kurumsal İletişim ve Dış İlişkiler Direktörü. Koç Fest, İstanbul Bienali gibi birçok etkinliği ekibiyle birlikte hayata geçiriyor. Koç Holding, ‘Ülkem İçin Projesi’nin 2012-2013 yılı uygulaması kapsamında, ‘Engelliliğe Doğru Yaklaşım Rehberi’ yayınlayarak toplumsal yaşam içerisinde engellilerle iletişim süreçlerindeki hassas noktaları ortaya koydu. Koç grubu bünyesindeki tüm kurumsal sosyal sorumluluk projelerinin yönetiminde olan Kızıl, 2006 yılından bu yana Milli Eğitim Bakanlığı ve Vehbi Koç Vakfı işbirliği ile ‘Meslek Lisesi Memleket Meselesi’ (MLMM) projesini yönetiyor.

SUAT ÖZYAPRAK / Sabancı Holding

Suat Özyaprak, 1 Ocak 2009 tarihinden bu yana Sabancı Holding Kurumsal İletişim Direktörü. Sabancı Holding’in Türk ve dünya basınında, holdingin ‘İletişim Prensipleri’ çerçevesinde yer almasından sorumlu olan Özyaprak önderliğinde, 2012’de de birçok iletişim faaliyeti hayata geçirildi. Sakıp Sabancı Müzesi’nde meraklılarıyla buluşan Monet Sergisi ve 2010’da ‘birlikte tasarlamak’ felsefesiyle üniversite öğrencileriyle birlikte yola çıktıkları ve her yıl beş üniversitede gençlere istedikleri gibi bir etkinlik tasarlamaları için hem kampus hem de sosyal medyada platform sundukları Sabancı Baharı ilk akla gelenler.

SUAT SÖZEN / Türkiye İş Bankası

Suat Sözen, 2008 yılından beri Türkiye İş Bankası Kurumsal İletişim Müdürü olarak görev yapıyor ve İş Bankası’nın çok sayıdaki KSS projelerini de yönetiyor. Sosyal sorumluluk projelerini eğitim, çevre, kültür ve sanat olmak üzere üç alanda yürüten İş Bankası, eğitime eğiliyor. Darüşşafaka Cemiyeti ile yürütülen ‘81 ilde 81 öğrenci’ projesi ile eğitimde fırsat eşitliği sağlanması amaçlanırken, 2005 yılından beri Satranç Federasyonunun ana sponsoru olan İş Bankası, 6 bin ilköğretim okulunda satranç sınıfı açtı. Banka, önemli bir diğer çalışmasını Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi iş birliğiyle gerçekleştirdi ve Türkiye’de plastik sanat eserlerinin restore edildiği dünya standartlarında bir laboratuvarın açılmasını sağladı. Sözen, aynı zamanda bankanın tüm reklam ve medya çalışmalarını da yönetiyor.

YASEMİN ÖNGÖREN / Abdi İbrahim

Yasemin Öngören, 2011 yılından bu yana Abdi İbrahim Kurumsal İletişim Direktörü olarak görev yapıyor. 2012 senesinde 100’üncü yılını kutlayan Abdi İbrahim, medya ve iletişim kanallarına sosyal medyayı da aktif bir şekilde ekledi. Bilinçsiz ilaç kullanımı konusunda, toplumsal farkındalık düzeyini artırmak amacıyla başlattığı Akılcı İlaç Kullanımı kampanyasıyla çok ses getiren Abdi İbrahim, Farmaskop Ulusal Sağlık İletişimi Ödülleri’nde ‘En iyi Bilinçlendirme- Farkındalık Kampanyası’ kategorisinde birincilik kazandı. Abdi İbrahim’in 100’üncü yıl kutlamaları çerçevesinde yaptığı bir etkinlik de ünlü ressam Van Gogh’un sergisiydi. Geleneksel sanat ve modern teknolojinin sentezlendiği Van Gogh Alive, Singapur’daki dünya prömiyerinin ardından ilk kez Türk sanatseverlerle buluştu.