MediaCat

2012’nin mizah dergisi kapağı Uykusuz’dan

MediaCat jürisi, ‘Uludere’ kapağını birinci seçti.

2012’nin mizah dergisi kapağı Uykusuz’dan

Sektörün önde gelen isimleri, geçtiğimiz yılın en iyi mizah dergisi kapaklarını belirlemek amacıyla MediaCat öncülüğünde bir araya geldi ve 2012’nin en iyilerini seçti. Ajans Press işbirliğiyle derlenen mizah kapakları arasından, Uykusuz dergisinin 5 Ocak 2012 tarihli Uludere faciasını konu alan kapağı birinci sıraya oturdu.

 

Yılın mizah kapağı 1
Yılın mizah kapağı 1

Medyanın Uludere rötarı!

Uludere’de savaş uçakları tarafından bombalanarak hayatını kaybeden 35 vatandaşımızın haberinin internete düştükten tam 12 saat sonra televizyonlarda yayınlanmasını kapağına, “üç maymun”a gönderme yaparak taşıyan Uykusuz, üç büyük haber kanalının logolarına da kapağında yer verdi ve bu kapak yılın en iyi mizah dergisi kapağı seçildi.

 

Yılın mizah kapağı 2
Yılın mizah kapağı 2

Değerlendirme neye göre yapıldı?

MediaCat için en iyi manşet veya kapaklar seçilirken haberi ilk kez vermek, habere diğer gazete veya dergilerin bakmadığı bir açıdan bakmak gibi kriterlere, haber değerine veya dosya gücüne göre karar verilmedi. Okurlar bu özel sayıda, seçim sırasında bu kriterlerin baz alınmadığı yönünde özellikle bilgilendirildi.

 

Yılın mizah kapağı 3
Yılın mizah kapağı 3

MediaCat’in amacı, gazete manşetlerinin veya dergi kapaklarının ilk bakışta yarattıkları etki üzerinden değerlendirilmesini sağlamak olduğu için değerlendirmede aşağıdaki kriterler dikkate alındı:

  • Gazetede manşetin, dergide kapağın sözlü ifade gücü ve çarpıcılığı
  • Merak uyandırması
  • Espri veya incelik barındırması
  • Genel görsel ve grafik estetik
  • Gündem yaratma potansiyeli/Gündemi yansıtma gücü
  • Hakaret, küfür ve aşağılama içermemesi

Jüride kimler vardı?

MediaCat’in oluşturduğu özel jüride, Reklamcılar Derneği Başkanı Aytül Özkan, Group M CEO’su Demet İkiler, Habertürk Televizyonu Ana Haber Sunucusu Ece Üner, Nielsen Media Genel Müdürü Erdem Tolon, Uykusuz çizeri Karikatürist Ersin Karabulut, Radikal Gazetesi Yayın Yönetmeni Eyüp Can, Pro İletişim Ajans Başkanı Feride Edige, Gülben Ergen, İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Kaan Varnalı, Türk Telekom Kurumsal İletişim Direktörü Lebin Ebru Çokişler, Prof. Dr. Mehmet Altan, Sabah Gazetesi Başyazarı Mehmet Barlas, Fotoğraf Sanatçısı Mehmet Turgut, GQ Yayın Yönetmeni Mirgün Cabas ve Penguen çizeri Karikatürist Serkan Yılmaz yer aldı. Değerlendirme sürecini MediaCat Yayın Yönetmeni Pelin Özkan yönetti.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.