2012’de tüketiciler geri dönüşüme katkı sağlayan markalara daha fazla prim verecek

Sürdürülebilir hayat konusu 2012'de tüketicilerin dolayısıyla da iş dünyasının radarında olmaya devam edecek.

27.12.2011 - 00:00 | MediaCat

ECO-CYCOLOGY/GERİ DÖNÜŞÜM
Sürdürülebilir hayat konusu 2012’de tüketicilerin dolayısıyla da iş dünyasının radarında olmaya devam edecek. www.trendwatching.com sitesinin açıkladığı 2012 trendleri arasında üst sıralarda yer alan ECO-CYCOLOGY/GERİ DÖNÜŞÜM kriz dönemlerinde biraz geri plana düşse de yıllar boyunca gündemde kalmaya devam edecek.

‘Yeşil Trend’ olarak da isimlendirebileceğimiz ECO-CYCOLOGY, markaların eski ürünleri müşterilerinden geri alıp, bunları ‘faydalı bir şeye’ dönüştürmeleri anlamını taşıyor. ABD ve diğer batı ülkelerinde Greenpeace ve benzeri örgütlerin uzun yıllar süren mücadeleri sonucunda tüketicinin çevre konusundaki bilinç düzeyi oldukça yükselmiş durumda. Günümüzde tüketici satın aldığı bir ürünün sadece mali değerine değil, yapım malzemesi ve ekolojik anlamda da nasıl bir değer taşıdığına dikkat ediyor.

Bugün, ECO-CYCOLOGY sadece markaların önderliğinde gelişen bir girişim değil artık. Amerika’da konunun önemini kavrayan birçok şehir ve eyalet (örneğin San Diego, Seattle ve San Francisco) kendi geri dönüşüm yasalarını çıkarttı. Aynı şekilde Avrupa Birliği Parlamentosu geçtiğimiz ay elektronik çöplerin imhası konusunda, 2012’de üye ülkelerin, şehirlerde yaşayan nüfuslarından, kişi başına 4 kilo e-atık toplamasını ve 2016 yılına kadar elektronik atıklarının %85’ini işlemden geçirmiş olmalarını mecbur kılan sert yasa tekliflerini onayladı. Yani markalar, sadece tüketici tarafından talep edildiği için değil, aynı zamanda yasal düzenlemelerle ilgili bir takım zorunluluklardan dolayı da ‘yeşil’ olmak zorunda.

ÖRNEKLER ÇOĞALIYOR
2012 yeşil ürün ve sürdürülebilir politikalarını geliştirmiş, stratejilerini belirlemiş markalar için daha fazla fırsat yaratacak gibi görünüyor. Bu alanda örnekler her geçen gün artmaya devam ediyor. Birkaçından bahsedecek olursak:

Pelin Özkan imzalı yazının tamamına http://bit.ly/sm25wK adresinden ulaşmak mümkün.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.