2011’de en çok haber olan iş insanları

Medya Takip Merkezi iş adamlarının ve iş kadınlarının medyadaki yansımalarını araştırdı.

30.12.2011 - 00:00 | MediaCat

Medya Takip Merkezi iş adamlarının ve iş kadınlarının medyadaki yansımalarını araştırdı.

2011 yılını kapsayan rapor, Türkiye’nin en önemli şirketlerinin ve onların tepesindeki kişilerin medya karnelerini ortaya koydu. İşte ayrıntılar…

Tüm yılı kapsayan araştırmanın sonuçlarına göre, medyada en çok yansıma sağlayan iş adamı, Ali Ağaoğlu oldu. İnşaat sektörünün ardından enerji sektöründe de başarılı çalışmalara imza atan Ağaoğlu, spora verdiği destek ile de medyanın yakın takibinde kaldı.

MTM tarafından, 2000’i aşkın gazete, dergi, TV kanalı ve internet sitesinde yayınlanan  her haberin incelenmesi sonucu hazırlanan rapor, Turkcell’in CEO’su Süreyya Ciliv’in haber sıralamasında ikinciliği elde ettiğini ortaya koydu.

Önümüzdeki yıla dair hedefleri , çeşitli sponsorluklar, yeni uçak alımları ve bu yıl içinde başlatılan yeni uçuş seferlerine dair yaptığı açıklamalarla medyanın ilgisini kaybetmeyen Türk Hava Yolları Genel Müdürü Temel Kotil ise, en çok konuşulan bir diğer üst düzey yöneticiydi.

En çok konuşulan iş insanları genel listesine girebilen tek iş kadını ise Güler Sabancı oldu. Rapora göre, yılın en çok konuşulan ve şirketlerini konuşturan iş adamları ve üst düzey yöneticileri şöyle sıralandı:

Aynı araştırmayla,  temsil ettikleri şirketlerin yanı sıra bir sivil toplum kuruluşu, dernek, federasyon veya birliğin yöneticiliğini de üstlenen isimlerin medyadaki görünümleri, ayrı bir kategori olarak ele alındı.

Bu kategorideki listede ilk sırada yer alan isim ise, Acıbadem Sağlık Grubu Yönetim Kurulu Başkanı ve aynı zamanda Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar oldu. Sahibi olduğu Sağlık Grubu’nun, sağlık sektöründe Uzak Doğu’nun en büyük gruplarından biri olan IHH ile birleşme çalışmaları ile medyada sıkça yer alan Aydınlar, bu yıl yaşanan şike olayları ile ilgili de pek çok habere konu edildi.

Eskihisar Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanlığı’nın yanında, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin de başkanlığını sürdüren Rıfat Hisarcıklıoğlu ise, listede 2. sırada yer aldı.

Boyner Holding’de finansmandan sorumlu yönetim kurulu üyesi olarak görev alan Ümit Boyner, bir dönem daha uzayan TÜSİAD başkanlığı ile ilgili medyada oldukça geniş yer buldu. Boyner, yıl boyunca anayasa düzenlemesi, Somali ziyareti ve ekonomik kriz önlemlerine dair açıklamalarıyla dikkatleri üzerine çekmişti.

MTM’nin araştırması, medyanın iş kadınlarına olan ilgisini de mercek altına aldı. Kurumlardaki kadın yöneticilerin sayısının her geçen gün arttığı bilinmekteyken, medyanın iş kadınlarına olan ilgisinin iş adamlarına oranla daha düşük olması ise dikkat çekiciydi.

Her gün yüzlerce gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitesinin izlenmesi ile elde edilen verilere göre, en çok medya yansıması sağlayan iş kadını, Güler Sabancı oldu. Güler Sabancı’nın ardından, Vodafone Türkiye’nin CEO’su Serpil Timuray geldi. Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer ise listede öne çıkan bir diğer iş kadınıydı. Yılın en çok konuşulan ve şirketlerini konuşturan iş kadınları ve iş adamları listesi ise şöyle:

 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.