2011’de hangi reklamveren ne kadar yatırım yapacak?

2009 hem Türkiye hem de reklam sektörü için çok sıkıntılı geçmişti. 2009 sonunda yaptığım ‘Reklam Ufukları Araştırması 2010’da 100 büyük reklamveren 2010 reklam yatırımlarıyla ilgili güzel haberler vermişti...
03.01.2011 - 00:00

2009 hem Türkiye hem de reklam sektörü için çok sıkıntılı geçmişti. 2009 sonunda yaptığım ‘Reklam Ufukları Araştırması 2010’da 100 büyük reklamveren 2010 reklam yatırımlarıyla ilgili güzel haberler vermişti. 2010’u sektör iyi geçirdi. Geçen yılın son günlerinde artık geleneksel hale gelen araştırmamı yeniledim. Sevindirici olan şey, artık çok büyük reklamverenlerin de sorularıma güvenle yanıt vermeleri. 2011 için gelen haberlerin iyi olması ise bir başka sevinç kaynağı.

Bu yıl Reklam Ufukları Araştırması’nın üçüncüsünü gerçekleştirmiş oldum. Araştırmaya baz olan data, 1 Aralık 2009-30 Kasım 2010 tarihleri arasında televizyon, gazete, dergi ve radyo mecralarına en çok reklamveren şirketlerden oluştu. Nielsen Media listesindeki şirketlerin sıralaması, alınan reklam yerinin mecranın tarife fiyatlarıyla çarpılmasıyla oluşturuluyor. Listeden medya gruplarının gazete ve televizyonları elendi (Digitürk ve Doğan Online hariç).

En büyük 96 şirketin en üst düzey medya ya da pazarlama yöneticilerine ulaştırdığım ankete 63 yanıt geldi. Bu yıl en fazla yanıtı FMCG ve finans sektörü verdi. Finans sektörü 2011’de en fazla hareketlenecek sektörlerin başını çekecek gibi görünüyor.

OPERATÖRLER SEKTÖRÜN GÖZBEBEĞİ

Geçen yıl da belirttiğim gibi bugüne kadar ölçümlemelerde Unilever ve Procter & Gamble en büyük reklamveren sıralamasında başı çekerken aslında gerçek harcamalara baktığımızda Türkiye’nin en büyük reklamverenleri Turkcell ve Vodafone. Nitekim bu yılki Nielsen listesinde Vodafone en büyük reklamveren olarak görünüyor, hemen arkasından Unilever görünmekle birlikte, gerçek harcamalar bazında bence Vodafone’la birlikte Turkcell, bu yılı başa baş kapatmış durumda. Avea ise 2011 yılında reklam yatırımlarını artırarak bir üst dilime geçecek gibi görünüyor.

SEKTÖR YÜZDE 25 BÜYÜYECEK

2011’de reklam sektörü en kötümser tahminle yüzde 25 büyüyecek. Ankete yanıt veren yöneticilerden sadece beşi reklam yatırımlarını azaltacağını belitti. Büyük bölümü ise yatırımlarını artıracak. Ortalama yüzde 25’lik bir büyüme bekleniyor.

DİJİTAL MECRA BÜYÜMEYE DEVAM EDECEK

“2011’de reklam yatırımlarınızı en çok hangi mecrada/mecralarda yoğunlaştıracaksınız?” şeklindeki sorumuza gelen yanıtlarda geçen yıl olduğu gibi bu yıl da televizyon başı çekiyor. Ama bir farkla: Geçen yıl televizyonun ağırlığı yüzde 93,4 iken, bu yıl 85,4. Dijital mecralar ise yaklaşık yüzde 20’lik bir büyümeyle ikinci sıradaki yerini korumaya devam ediyor. Dergi, radyo ve sinema mecralarının payı ne yazık ki bu yıl da azalmaya devam edecek.

Herkes için verimli bir yıl olması ümidiyle sektöre iyi bir yıl dilerken tüm okurlarımızın yeni yılını kutluyorum.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.