2010 yılının en çok ödül alan ajans ve reklamverenleri

Bu yıl üçüncüsünü hazırladığımız The Cat Report sonuçlarına göre Türkiye’nin en çok ödül alan reklam ajansı TBWA İstanbul. En çok ödül alan reklamverenler listesinin zirvesinde ise 9’ar ödül alan iki şirket yer alıyor: Anadolu Sigorta ve Unilever.
04.02.2011 - 00:00

Bu yıl üçüncüsünü hazırladığımız The Cat Report sonuçlarına göre Türkiye’nin en çok ödül alan reklam ajansı TBWA İstanbul. En çok ödül alan reklamverenler listesinin zirvesinde ise 9’ar ödül alan iki şirket yer alıyor: Anadolu Sigorta ve Unilever.

Son iki yıldır Şubat sayılarımızda, ünlü The Gunn Report’tan ilham alarak, The Cat Report’u hazırlıyoruz. Böylece çeşitli reklam yarışmalarında alınan ödülleri göz önünde bulundurarak reklam ajanslarının ve bu arada reklamverenlerin, pazarlama iletişimi alanındaki bir yıllık yaratıcı performansı hakkında genel bir fikir sunmaya çalışıyoruz.

Bu yıl üçüncüsünü hazırladığımız The Cat Report’ta, 2010 yılında Türkiye’de düzenlenen 5 reklam yarışmasının sonuçlarını göz önünde bulundurduk. Geçtiğimiz yıllarda Felis Ödülleri, Kristal Elma, MediaCat Açıkhava Ödülleri ve Kırmızı’nın sonuçlarını dikkate alarak raporumuzu hazırlıyorduk, bu yıl değerlendirmeye yeni bir yarışmayı, Digital Age Ödüllerini de dahil ettik. Bu arada geçtiğimiz yılki değerlendirmede dikkate alınan, ancak iki yılda bir verildiği için geçtiğimiz yıl düzenlenmeyen Effie Ödülleri bu yılki değerlendirmede yer alamadı.

Değerlendirmeye alınan yarışmalarda alınan ödüllerden yalnızca kategori birincilikleri ve büyük ödüller dikkate alındı. İkincilikler, üçüncülükler, başarı belgeleri, başvuran kampanyalardan bağımsız olarak verilen jüri özel ödülleri ve diğer özel ödüller değerlendirmeye alınmadı.

Sıralama yapılırken her bir ajans ya da reklamverenin kategori birinciliği veya büyük ödül olarak toplam kaç ödül aldığına bakıldı. Aynı sayıda ödül alan iki ajans ya da reklamveren arasında büyük ödül alanlar diğerlerinin önünde yer aldı. Eşit sayıda ödül alan ama hiç büyük ödül almayan ajans ve reklamverenler ise alfabetik olarak sıralandı.

Değerlendirme yapılırken, çok istisnai olmakla birlikte, iki ajansın birlikte başvuru yaptığı birkaç işin de ödül aldığını gördük. Bu durumda ödüle ortak olan ajanslar birer ödül almış kabul edildi. Bu yıl üç ajans, Mindshare, TBWA İstanbul ve Tayfa & WDO yarışmalara aynı zamanda kendileri için hazırladıkları çalışmalarla da katılmış ve ödül almışlar. Bu nedenle ödül alan reklamverenler listesinde bu üç ajansın adlarına rastlayacaksınız şaşırmayın!

Bilindiği gibi Ajans Ultra ve RPM Radar ajansları, geçtiğimiz yıl Ultra RPM adı altında birleştiler. Raporu hazırlarken bu iki ajansın eski isimleriyle aldığı ödüllerin yanı sıra yeni isimleriyle aldıkları ödülleri tek bir isim altında topladık, tüm ödülleri Ultra RPM’nin hanesine yazdık.

AJANSLARIN LİDERİ

Sonuçta ortaya çıkan listenin ajanslar sıralamasının zirvesinde, 19 ödülle TBWA İstanbul yer alıyor. Ajans bu yıl değerlendirmeye alınan 5 yarışmanın 4’ünden ödülle ayrılarak parlak bir başarıya imza atmış. TBWA İstanbul’u, biri büyük ödül olmaküzere toplam 17 ödül alan Medina Turgul DDB izliyor. Ajans, büyük ödülünü Kristal Elma’da almış.

Üçüncü sırada yine bir büyük ödül alan Leo Burnett İstanbul bulunuyor. Ajans bu büyük ödül de dahil olmak üzere yıl boyunca 12 ödül elde etmiş. Dördüncü sırada Leo Burnett’le toplamda aynı sayıda ödül alan ancak herhangi bir büyük ödül alamayan Rafineri var. Nihayet beşinci sırada ise, yıl boyunca biri büyük ödül olmak üzere toplam 11 ödüle uzanan bir yeni nesil ajans bulunuyor: Rabarba…

En çok ödül alan medya ajansları listesinin başında ise, Felis Ödülleri’nin büyük ödüllerinden biri de dahil olmak üzere toplam 5 ödül alan Cereyan Medya yer alıyor. Bu ajans aynı zamanda en çok ödül alan tüm ajanslar listesinin de ilk 10’unda.

En çok ödül alan ajanslar

1. TBWA İstanbul: aeeeeeeeeeeeeeffkkk 19
2. Medina Turgul DDB: Eeeeeeeeeeeekkkkk 16+1
3. Leo Burnett: Ddeeeeeefkkk 11+1
4. Rafineri: eeeeeeeeekkk 12
5. Rabarba: Eddeeeeefff 10+1
6. Concept: Eaeeeekk 7+1
7. Ultra RPM: Aaaaaak 6+1
8. C-Section: ddddeee 7
9. DDB&Co.: Keeekk 5+1
10. Cereyan Medya: Fffff 4+1
11. Alice BBDO: kkkkk 5
12. MediaCom: aaaef 5
13. Publicis Yorum: aaaaf 5
14. Tayfa & WDO: Eeff 3+1
15. Universal McCann: Aaaa 3+1
16. Mindshare: efff 4
 
17. Kinetic: aaaf 4
18. 41? 29!: dee 3
19. iGOA: ddd 3
20. Starcom Mediavest Group: def 3
21. Wunderman İstanbul: kkk 3
22. Grey İstanbul: Ee 1+1
23. Depo Film: ee* 2
24. Lowe İstanbul: ee 2
25. Manajans JWT: kk 2
26. Mobilera: dd 2
27. Team Red: ee 2
28. Wanda Digital: df 2
29. Young & Rubicam Reklamevi: ek 2
30. Zenith Optimedia: ae 2 

BİR ÖDÜL ALAN AJANSLAR: Alafortanfoni, ARC İstanbul, Carat Medya, Eser Hakim Brand Experience Designers, Filmpark*, First Unit Film Yapım*, Kompüter, Luma, Magiclick, Mana Digital, Ogilvy & Mather, OMD, Proximity, Publicis Bold, Sniper Channel, Umay Çubukçu Creative Packaging ve Youth Republic…

Listedeki medya planlama ve satın alma ajansları bold olarak gösterilmiştir.

*Reklam prodüksiyon şirketi

REKLAM VERENLERDE İKİ LİDER

En çok ödül alan reklamverenler listesinde iki lider var. Toplam 19’ar ödül alan Anadolu Sigorta ve Unilever alfabetik olarak bir ve ikinci sırada yer alıyorlar. Üçüncü sırada, geçtiğimiz yıl ilk kez düzenlenen Digital Age Ödülleri’nin büyük ödülü de dahil olmak üzere toplam 7 ödüle erişen Turkcell var. Turkcell’den sonra yine bir alfabetik sıralama ile karşılaşıyoruz. Coca-Cola ve Garanti, aldıkları biri büyük ödül olmak üzere 6’şar ödülle ilk beşte peş peşe sıralanıyorlar. Bu yılki listelerde yer alan tüm ajans ve reklamverenleri, yaratıcılığa yaptıkları yatırım ve harcadıkları emek için tebrik ediyorum.

Bir ödül olan ajanslar: Alafortanfoni, ARC İstanbul, Carat

En çok ödül alan medya ajansları

1. Cereyan Medya: Fffff 4+1
2. MediaCom: aaaef 5
3. Universal McCann: Aaa 3+1.
4. Mindshare: efff 4
5. Starcom Mediavest Group: def 3
6. Zenith Optimedia: ae 2
7. Carat Medya: e 1
8. OMD: f 1

En çok ödül alan reklamverenler

1. Anadolu Sigorta: aeeeeefkk 9
2. Unilever: adeeeeeff 9
3. Turkcell: Ddddeef 6+1
4. Coca-Cola: Aaddee 5+1
5. Garanti Bankası: Fdffff 5+1
6. Mey İçki: deekkk 6
7. Ülker: Eeeee 4+1
8. IKEA: eeeef 5
9. Şekerbank: Eeee 3+1
10. Barınak Gönüllüleri Derneği: eeef 4
11. Digiturk: adef 4
12. Procter & Gamble: eefk
13. Türkiye İş Bankası: eeek 4
14. Vodafone: aaee 4
15. Carlsberg: eff 3
16. Frito-Lay: dff 3
17. Profilo: eee 3
18. Renault: aae 3
19. Vestel: aee 3
20. VOB: ddd 3
21. Dank: Kk 1+1
22. Girişim Pazarlama (OK): Ak 1+1
23. Google: Ee 1+1
24. Pepsi: Ee 1+1
25. Anadolu Efes: df 2
26. Arçelik: ek 2
27. CNN Türk: ek 2
28. Cumhuriyet: kk 2
29. DLT Turizm: kk 2
30. Doğuş Otomotiv: ek 2
31. Ford Otosan: ee 2
32. İstanbul 2010 Ajansı: aa 2
33. Kanal D: ek 2
34. Max Factor: kk 2
35. Sınai Kimya AŞ: ee 2
36. Türk Telekom: ae 2
37. T-Box: ee 2
38. Vakko: aa 2
39. Yapı Kredi: Ee
 

BİR ÖDÜL ALAN REKLAMVERENLER: Adidas, Akbank, Avea, Beko, Bilyoner.com, BP, BSH (Siemens), Cadbury, Chrysler, D&R, Dacia, Dekalo, Doğan Gazetecilik, Doğan Medya, Fiat, Finansbank, Foga, Gerda Ergül, Gezisitesi.com, Greenpeace, Groupama, Hürriyet, İzocam,Klimaplus-Mitsubishi Electric, Koç Gıda, Levi’s, Mercedes Benz-Türk, Microsoft, Mindshare, Modern Elektronik (Bose), Nestle, Nokia, Otoman Empire, Pınar, Praktiker, Şölen, Tayfa & WDO, TBWA İstanbul, TEB, THY, TTNet, Turkent Gıda (KFC), Türkiye Milli Paralimpik Komitesi, Umut Çocukları Derneği ve Von Grand…

Medya, Eser Hakim Brand Experience Designers, Filmpark*, First Unit Film Yapım*, Kompüter, Luma, Magiclick, Mana Digital, Ogilvy & Mather, OMD, Proximity, Publicis Bold, Sniper Channel, Umay Çubukçu Creative Packaging ve Youth Republic…
 

Listedeki medya planlama ve satın alma ajansları bold olarak gösterilmiştir.
 
*Reklam prodüksiyon şirketi

Bir ödül alan reklamverenler: Adidas, Akbank, Avea, Beko, Bilyoner.com, BP, BSH (Siemens), Cadbury, Chrysler, D&R, Dacia, Dekalo, Doğan Gazetecilik, Doğan Medya, Fiat, Finansbank, Foga, Gerda Ergül, Gezisitesi.com, Greenpeace, Groupama, Hürriyet, İzocam, Klimaplus-Mitsubishi Electric, Koç Gıda, Levi’s, Mercedes Benz-Türk, Microsoft, Mindshare, Modern Elektronik (Bose), Nestle, Nokia, Otoman Empire, Pınar, Praktiker, Şölen, Tayfa & WDO, TBWA İstanbul, TEB, THY, TTNet, Turkent Gıda (KFC), Türkiye Milli Paralimpik Komitesi, Umut Çocukları Derneği ve Von Grand…

Kısaltmaların anlamı

A: MediaCat Açıkhava Ödülleri Büyük Ödülü
D: Digital Age Ödülleri Büyük Ödülü
F: Felis Ödülleri Büyük Ödülü
E: Kristal Elma Büyük Ödülü
K: Kırmızı Ödülleri Büyük Ödülü (Kıpkırmızı)
a: MediaCat Açıkhava Ödülleri Kategori Birinciliği
d: Digital Age Ödülleri Kategori Birinciliği
f: Felis Ödülleri Kategori Birinciliği
e: Kristal Elma Kategori Birinciliği (Kristal Elma)
k: Kırmızı Ödülleri Kategori Birinciliği
 
Değerlendirme yapılırken yarışmaların yalnızca kategori birincilikleri ve ‘büyük ödüller’ dikkate alınmıştır. Kategori ikincilikleri, üçüncülükleri ve özel ödüller değerlendirilmeye alınmamıştır.

 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.