2010’un en yaratıcı medya fikirleri

2006 yılında ilk Felis Ödülleri’ni yaptığımızda ‘Reklamın medya fikri en az yaratıcı fikri kadar önemlidir’ sloganıyla yola çıkmıştık. Felis’in bu yıl beşincisini gerçekleştiriyoruz. Kazanan projelerin sahipleri 21 Eylül 2010’da yapacağımız törenle ödüllerini alacaklar....
01.09.2010 - 00:00

2006 yılında ilk Felis Ödülleri’ni yaptığımızda ‘Reklamın medya fikri en az yaratıcı fikri kadar önemlidir’ sloganıyla yola çıkmıştık. Felis’in bu yıl beşincisini gerçekleştiriyoruz. Kazanan projelerin sahipleri 21 Eylül 2010’da yapacağımız törenle ödüllerini alacaklar.

Siz bu satırları okuduğunuzda Felis Ödülleri’nin 2010 yılı kazananları belirlenmiş olacak. 21 kişilik Felis jürisi, Coca- Cola Türkiye Başkanı Galya Molinas başkanlığında toplanmış ve kısa listeye kalan 138 projeyi değerlendirerek birincileri belirlemiş olacak.

Felis Ödülleri’nin bu yıl beşincisini gerçekleştiriyoruz. Bizim ilk göz ağrımız, ilk yarışmamız. Türkiye’de yaratıcı medya fikirlerini ödüllendiren ilk ve tek yarışma. Aynı zamanda tematik yarışmaların da ilki.

Bir sektör dergisi olarak reklamların, son derece yaratıcı fikirlerlerden oluşturulmuş medya stratejileriyle, doğru yerde, doğru biçimde ve yeterli frekansta yayınlanmasını sağlamanın en az o reklamı üretmek kadar önemli olduğuna inanıyoruz. Kısaca reklamın medya fikrinin en az reklamın yaratıcı fikri kadar önemli olduğunu düşünüyoruz. Son yıllarda çıkış yapan ve Madison Avenue’nün yüz yıllık şirketlerine meydan okuyan ajansları yakından incelediğimizde de görüyoruz ki, genellikle yaratıcı medya fikirleriyle diğer ajanslara fark atıyorlar.

FELİS ÖDÜLLERİ 2010 ÖNJÜRİSİ
Bu yıl Felis’e birbirinden değerli yaratıcı medya fikirleri barındıran 383 proje başvurdu. Bu projeleri 11 kişiden oluşan önjürimiz 10 günlük bir sürede değerlendirdi. Uzun ve emek yoğun bir çalışmanın sonucunda önjürinin verdiği puanlarla 10 üzerinden 6 ve üzeri puan alan 138 proje kısa listeye kalmaya hak kazandı.

Felis Ödülleri’nin medya alanındaki ilk ve tek tematik yarışma olmasının ötesinde bir başka ilginç yanı, reklam ve iletişim alanında faaliyet gösteren birçok farklı türden ajansın bu yarışmaya ilgi göstermesi. Medya ajanslarının yanı sıra kreatif reklam ajansları, digital ajanslar, mobil ajanslar, doğrudan pazarlama ajansları, tasarım ajansları ve etkinlik ajansları da yarışmamıza katılıyor. Kısa listeye baktığınızda da göreceksiniz, pazarlama iletişiminin tüm aktörleri bu yarışmada buluşuyor.

Felis jürileri katılan tüm işleri farklı ağırlıklarda dört temel kritere göre değerlendiriyor. Bu kriterler stratejinin özgünlüğü ve yaratıcılığı (yüzde 40), medya fikrinin uygulamadaki başarısı (yüzde 20), yapılan medya çalışmasının hedef kitleyi yakalamadaki başarısı (yüzde 20) ve iş sonuçlarına katkısı (yüzde 20). Hem önjürimiz, hem de ağırlıklı olarak reklamverenler, medya ajansı yöneticileri ve medya temsilcilerinden oluşan seçici kurulumuz, tüm değerlendirme sürecinde bu kriterleri dikkate alarak sonuçları belirliyorlar.

KISA LİSTEYE KALAN AJANSLAR
Önjürimizin yaptığı ilk değerlendirme sonucunda kısa listeye kalan projelere baktığımızda karşımıza şöyle bir ajans tablosu çıkıyor:

Kısa listeye en çok işle kalanların başını Starcom ve geçen yıl “Yılın medya ajansı büyük ödülü”nü kazanan Mindshare çekiyor. Leo Burnett bu yıl en fazla iş gönderen kreatif ajanslardan birisi oldu. Rabarba, Youth Republic ve Cereyan Medya ile birlikte kısa listeye 9 projesi kaldı. Onları Universal McCann, Concept ve OMD takip ediyor.

Kısa listeye kalan 138 proje 21 kişilik seçici kurulumuz tarafından değerlendirilerek ilk etapta finalistler belirleniyor. Her kategorinin finalisti aynı zamanda başarı belgesi almaya hak kazanıyor. Daha sonra birinciler belirleniyor. Mecra kategorilerinin 13 birincisi arasından ise, seçici kurulumuz bir projeyi büyük ödül için seçiyor. Tüm sonuçlar tamamlandıktan sonra yılın medya ajansları belirleniyor.

TEŞEKKÜRLER
Felis, 2006 yılında 10 büyük medya ajansıyla yaptığımız bir toplantı sırasında doğmuştu. O günden bu yana birçok medya ajansı Felis’e olan desteğini sürdürüyor. Bu yıl Felis’e destek veren ajanslar: Cereyan, Maxus, MediaCom, Mediaedge:cia, Media Teamwork, Mindshare, OMD, People Communications, Sniper Media, Universal McCann, Veritas. Yöneticilerine çok teşekkür ediyorum.

Felis 2010’un ana sponsorları ATV, Sabah gazetesi ve Ströer Kentvizyon. ATV ve Sabah gazetesinden Serhat Albayrak ve Ümit Önal’a özellikle çok teşekkür etmek isterim. Aynı şekilde Ströer Kentvizyon’dan Murat İlbak ve Ayhan Tezcan’a da teşekkür borçluyum.İlk yılından bu yana Felis’in yanındalar. Hiçbir zaman vazgeçmediler.

Kategori sponsorlarımız ise: Digiboard, Medyanet, Radio Company, Tempo Media. Çok teşekkürler.

Biz de bu yılki sonuçları merakla bekliyoruz. Felis ödül gecesinde görüşmek üzere…

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.