2010’da Asya Avrupa’yı geçecek

ZenithOptimedia, ‘Advertising Expenditure Forecast’ raporunun Mart 2008’e ait son versiyonunu...

07.04.2008 - 09:35 | MediaCat

ZenithOptimedia, ‘Advertising Expenditure Forecast’ raporunun Mart 2008’e ait son versiyonunu tamamladı. Raporun güncel versiyonunda 2007’yi nasıl kapattığımız ve 2010’a kadar reklam sektörünü ve mecraları bekleyen global gelişmeler verilerle anlatılıyor.

Raporun ayrıntılarına geçmeden önce incelemeden çıkan sonucu şöyle özetlemek mümkün:

Gelişmekte olan pazarlardaki reklam harcaması batıdaki krizi telafi etti.

ZenithOptimedia, 2008 reklam harcamalarının Kuzey Amerika ve Avrupa’da yüzde 3,8’e düşeceğini öngörürken dünyanın geri kalanında yüzde 11,1’lik bir artış bekliyor.

Gelişmiş pazarlardaki yavaş artışa karşın gelişmekte olan pazarların dinamizmi, küresel reklam büyümesini ortalamanın üzerine çıkaracak.

Gelişmekte olan pazarların 2007 ve 2010 arasındaki reklam harcamaları tüm harcamaların yüzde 63’ünü oluşturacak ve bu pazarların global reklam pazarındaki payını yüzde 27’den yüzde 33’e çıkaracak.

2010’da Asya Pasifik Batı Avrupa’yı geçecek.

Bu sene dünyadaki reklam harcamalarının yüzde 9,7’si internet mecrasında olacak ve bu oran 2010’da 12,3’e yükselecek.

BÖLGELERE GÖRE REKLAM HARCAMALARI

Tüketicinin ve iş dünyasının güvenini azaltan kriz dolayısıyla ZenithOptimedia, 2008’e ait bu ilk reklam harcaması tahminlerinde Kuzey Amerika ve Batı Avrupa’nın ortak büyüme oranını yüzde 4,4’ten yüzde 3,8’e düşürdü. Buna karşın dünyanın geri kalanı için büyüme tahminini yüzde 10,9’dan yüzde 11,1’e çıkardı.

Ortak sonuç olarak, global büyümede yüzde 6,7’den yüzde 6,5’e önemsiz bir düşüş var ancak bu, son 10 yılda global reklam pazarının ortalama artış oranı olan yüzde 5’in hala üzerinde yer alıyor.

Yukarıdaki tablo, gelişmekte olan pazarların global reklam harcamalarındaki büyümeye olan katkısını gösteriyor. Her ne kadar Çin’in reklam pazarı ABD’ninkinin sadece yüzde 8’i ve Rusya’nın pazarı ise yüzde 5’i kadar olsa da önümüzdeki üç yılda ABD’nin hemen ardından Çin ve Rusya’nın büyümeye en çok katkı sağlayan ülkeler olacağı görülüyor. Brezilya’nın ise reklam pazarı İngiltere’nin yarısı kadarken ülke büyümeye hemen hemen İngiltere kadar katkı sağlıyor.

2007 ve 2010 yılları arasında Çin’in en büyük reklam pazarları sıralamasında 5’incilikten 4’üncülüğe çıkması beklenirken, Rusya’nın 11’incilikten 6’ncılığa, Brezilya’nın 9’unculuktan 11’inciliğe ve Hindistan’ın 14’üncülükten 13’üncülüğe çıkacağı tahmin ediliyor.

2007’deki son tahminlere göre gelişmekte olan pazarlar bugün ilk kez küresel reklam harcamasının büyümesinde önemli rol oynayan pazarlar oldular. Yeni tahminler de bu bulguyu vurguluyor. Ayrıca Kuzey Amerika, Batı Avrupa ve Japonya olarak tanımlanan gelişmiş pazarların 2007 ila 2010 arasında yapılacak yeni reklam harcamalarının yüzde 37’sini üstleneceği düşünülürken, gelişmekte olan pazarların (bu bölgelerin dışında kalan) payının yüzde 63 oranında olması bekleniyor. Bu zaman zarfında gelişmekte olan pazarların global reklam harcamalarındaki oranı ise Aralık ayında yapılan tahminlerden iki puan daha fazla olup yüzde 27’den yüzde 33’e yükselecek.

Orta ve Doğu Avrupa, Güney Amerika ve Ortadoğu/Afrika/dünyanın geri kalanı olarak tanımlanan bölgelerin her biri iki basamaklı yıllık büyüme oranları sergiliyor. Asya Pasifik, Japonya’nın çok az büyüme göstermesi sebebiyle bölge olarak diğerlerinden daha yavaş büyüyor. Japonya’yı dışarıda tutacak olursak bölge 2007’de yüzde 13 büyüme gösterdi ve bölgenin 2010’a kadar yılda yüzde 9 ila 13 arasında büyümesi bekleniyor. 2010’da Japonya’nın da dahil olduğu Asya Pasifik bölgesinin Batı Avrupa’yı geçip ikinci büyük reklam pazarı olacağı tahmin ediliyor.

Kaynak: ZenithOptimedia

Buradaki toplamlar önceki ‘bölgeye göre reklam harcamaları’ tablosundan daha düşükler. Çünkü o tablo harcamanın mecraya göre hesaplanmadığı birkaç ülke için toplam reklam harcaması rakamlarını içeriyor. Söz konusu tablo ayrıca yukarıdaki medya kategorilerine girmeyen bazı reklamları da dışarıda bırakıyor.

Raporda internet mecrasında yapılan reklam harcamalarının 2010 yılında 67 milyar dolara (son tahminde 61 milyar dolardı) ve yüzde 12,3’lük paya ulaşması tahmin ediliyor (son tahmin yüzde 11,5’ti). Online video ve yerel arama şu anda önemli derecede yeni gelir yaratıyor ve uzun dönemde sosyal ağlarda yapılacak davranışsal hedeflemelerin reklamverenler için yeni nimetler yaratacağı tahmin ediliyor.

İnternetteki büyümenin bir kısmı, tahmindeki periyotta sadece yüzde 4 büyümesi beklenen gazetelere yapılan harcamadan kaynaklanıyor. Raporda gazetelerin internet sitelerine yaptıkları harcamalar internet reklamı olarak sayılıyor ve bu da gazete yayıncılarını kaybettikleri paranın bir kısmını geri kazanmalarına yardımcı oluyor.

İnternetin dışında pazar payını yükselten diğer mecralar ise sinema ve açıkhava. Özellikle sinema ABD’de hızla yükseliyor çünkü dijital dağıtım teknolojisinin yayılması prodüksiyon maliyetlerini azalmasına ve reklamverenlerin zamanlama hassasiyeti olan kampanyalara başlamasına ve yerel kitleyi hedeflemesine olanak sağlıyor. Uygulayıcılarının araştırma üzerine yaptığı yatırımlar ve dijital olmayan ünitelerin gelişmesi sebebiyle dijital teknoloji, reklamverenler için açıkhavanın da değerini artırıyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.