2009’da internetin en çok aranan ürünleri

Karşılaştırmalı alışveriş platformu akakce.com, yıllık 20 milyonun üzerindeki ziyaretçisi ile internetin en çok aranan ürünlerini belirledi...

13.01.2010 - 00:00 | MediaCat

Karşılaştırmalı alışveriş platformu akakce.com, yıllık 20 milyonun üzerindeki ziyaretçisi ile internetin en çok aranan ürünlerini belirledi. 2009 yılında en yoğun ilgiyi cep telefonları görürken, anne-bebek ürünleri ise en hızlı yükseliş gösteren kategori oldu.

2000 yılından bu yana internet üzerinden fiyat arama motoru ve karşılaştırmalı alışveriş platformu olarak hizmet veren www.akakce.com, alışverişçilerin hem internet üzerinden hem de fiziksel mağazalardan yaptıkları alışverişleri öncesi fiyat ve satış noktası araştırması için kullanıyor. Yaklaşık 150’ye yakın internet mağazasının yanında Türkiye’nin büyük zincir marketlerinin insertlerinde yer alan fiyatlar da akakce.com’da tüketici ile paylaşılıyor.

Akakce.com 2009 verilerine göre, online alışverişçilerin en çok ilgi gösterdiği kategoriler sırası ile cep telefonu, ev-mutfak ve bilgisayar-donanım kategorileri oldu. Cep telefonu tercihlerinde 3g uyumlu telefonlar %51 ile ilk sıradaydı. 3g uyumlu telefonları %31 ile wi-fi uyumlu, %29 ile dokunmatik ekranlı telefonlar izledi. Cep telefonu satın almak isteyen tüketicilerin %5’i 75-150 TL fiyat aralığındaki ürünleri tercih ettiler. Tüm ziyaretçiler arasında en çok ilgi gören ürünler Nokia 5800, Samsung S5233 Star ve Samsung S5233W Star Wi-Fi olarak sıralandı ve bu ürünler 2009’un yıldızlar üçlemesini oluşturdu.

Kadınların online alışverişe olan ilgisi arttı…

Uzun yıllardan bu yana daha çok erkeklerin ilgi gösterdiği online alışveriş, giderek kadınlar tarafından yoğun olarak kullanılmaya başlıyor. Kadınların online alışverişe olan ilgisinin ürün gruplarına yansıması olarak “anne-bebek” kategorisi % 36.78 lik artış ile yılın en hızlı çıkış yapan kategorisi oldu. 2009’un en önemli gündem maddelerinden olan domuz gribinin de etkisiyle katı meyve sıkacağı tüm ürün aramalarında 10.sırayı aldı. Tekstil, ev-mutfak gibi kategorilere olan taleplerde artış yaşanırken, Yılbaşı, Sevgililer Günü, Anneler Günü gibi özel günlerde ise en yüksek seviyeye ulaştı. 2009 Aralık ayında yapılan aramalarda bir önceki yıla göre %20 artış yaşandı.

2010’da online alışverişte bizi neler bekliyor?

Akakce.com Genel Müdürü Koray Karataş, e-ticaretin gelişiminde bilgi sağlayıcı olarak görev alan fiyat karşılaştırma sitelerine olan talebin artış göstereceğini belirterek  “Akakce.com olarak bir önceki yıla göre ziyaretçi ve sayfa gösterim rakamlarımızda %80 yükselme yaşadık.  Krize rağmen 2009 yılında da büyüme gösteren online alışveriş, yeni jenerasyon alışveriş alışkanlıklarının değişimi ve kadınların daha fazla katılımı ile gelişime devam edecek. Online
alışverişte en çok talep gören teknoloji ürünleri kategorilerinde büyük kırılma yaşanırken, tekstil ve kozmetik öne çıkan kategorilerin başında yer alacak. “ dedi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.