2009’a damgasını vuran mizah dergisi kapakları

MediaCat dergisi son iki senedir olduğu gibi bu yıl da yılın en iyi mizah dergisi kapaklarını belirledi...

06.01.2010 - 00:00 | MediaCat

MediaCat dergisi son iki senedir olduğu gibi bu yıl da yılın en iyi mizah dergisi kapaklarını belirledi. Reklam, medya ve iş dünyasının önde gelen isimlerinden oluşturulan jüri, yıl boyunca derlenen dergi kapaklarını değerlendirerek Penguen dergisinin 26 Mart 2009 tarihli kapağını birinci seçti.
 
Aylık pazarlama iletişimi dergisi MediaCat, Ocak 2010 sayısı için özel bir içerik hazırladı. Pazarlama iletişimi sektörlerinin ve reklam mecralarının 2009 değerlendirmesi ve 2010 beklentilerinin yer aldığı bu özel sayıda, 2009 yılının en iyi dergi kapakları ve gazete manşetleri de seçildi.

Mizah dergilerinin diğer dergilerden ayrı olarak tek başına değerlendirilmeye alındığı seçim sürecinde Leman, Penguen ve Uykusuz dergilerinin bir yıl boyunca yayımlanan sayılarının kapakları MediCat ekibi tarafından bir ön elemeye tabi tutuldu. 

1 Aralık 2008 ve 30 Kasım 2009 tarihleri arasında yayımlanan 150’den fazla dergi kapağı eleme sonucu 50’ye düşürüldü. Yapılan son jüri toplantısında 50 kapak arasından en iyi 10 tanesi belirlendi ve içlerinden biri de yılın birincisi seçildi.  Birinci dışında kalan diğer dokuz kapak da yayın tarihlerine göre sıralandı.

Seçilen en iyi 10 kapağın tamamı Penguen dergisine ait.

Oluşturulan jüride Habertürk TV Editörü Ahu Özyurt, Zaman Gazetesi Yazarı Bülent Korucu, Starcom MediaVest Group Türkiye Genel Müdürü Erdal Kale, Bankalararası Kart Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Ünal, M.A.R.K.A Ajans Başkanı Hulusi Derici, Reklamcı Kaan Sezyum, Zarakol İletişim Ajans Başkanı Necla Zarakol, Yapımcı ve Sunucu Osmantan Erkır, Televizyoncu ve Sunucu Saba Tümer, Maltepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şahin Karasar, FritoLay Türkiye Kurumsal İletişim Müdürü Tolga Yücel, Hürriyet Gazetesi Ekonomi Editörü Vahap Munyar ve Ipsos KMG CEO’su Vural Çakır yer aldı. Geçtiğimiz sene olduğu gibi MediaCat’i yine Genel Yayın Yönetmeni Pelin Özkan temsil etti.Jüri, en iyi kapakları seçerken bunların ilk bakışta yarattıkları etki üzerinden değerlendirdi ve şu kriterleri göz önüne aldı:  Kapağın sözlü ifade gücü ve çarpıcılığı; merak uyandırması; espri; genel görsel ve grafik estetik.

 

 

 

 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.