2008’in en büyük reklamverenleri

Reklamveren firmaların televizyon, gazete, dergi ve radyo mecralarında yayınlanan reklamlarının...

12.02.2009 - 09:54 | MediaCat

Reklamveren firmaların televizyon, gazete, dergi ve radyo mecralarında yayınlanan reklamlarının brüt ratecard fiyatları üzerinden hesaplanmasıyla elde edilen bu sıralama Türkiye’nin en çok reklam yatırımı yapan firmalarını gözler önüne seriyor.

Bu seneki listeyi 2007’nin En Büyük Reklamverenleri listesiyle karşılaştırdığımız zaman ilk dikkatimiz çeken zirvedeki dörtlünün değişmemiş olması. Sırasıyla P&G, Unilever, Benckiser ve Coca-Cola 2007’de olduğu gibi 2008’de de reklam yatırımlarından hız kesmeyerek ilk dört sırayı paylaşan firmalar.

İLK 10’DA CİDDİ DEĞİŞİKLİKLER VAR

Listenin beşinci sırasında Ülker’i görüyoruz. Ülker’i geçen sene olduğu gibi Eti takip ediyor. Yedinci sırada yer alan Turkcell, geçen seneye göre daha atak bir yıl geçirmiş olacak ki geçen sene 11’inci basamağında bulunduğu listenin bu sene ilk 10’unda. Sekizinci sırasında Frito-Lay’i gördüğümüz tablonun ilk 10 sıralaması iki büyük sıçramayla bitiyor. 2007 sıralamasında 25’inci olan Henkel 2008’deki reklam harcamalarıyla yıl dokuzuncu sırada tamamlıyor. 10’uncu sırada ise bir başka müthiş sıçrama gerçekleştiren geçen senenin 21’incisi Avea yer alıyor. Vodafone, Arçelik ve İş Bankası bu sene ilk 10’a veda eden ancak ilk 20’de kalmayı başaran firmalar.

DÜŞENLER/YÜKSELENLER

Listemizi yine geçen senekiyle karşılaştırdığımızda inanılmaz düşüşlere tanık oluyoruz. Örneğin Garanti Bankası 12’ncilikten 24’üncülüğe gerileyerek ilk 20’de finans sektörünün temsil eden İş Bankası’nı yalnız bırakıyor. İlk 20’yi terk eden diğer firmalar olarak Hayat Kimya, Petrol Ofisi ve Vestel ciddi anlamda dikkat çekiyor.

TÜRKİYE’DE 2008’İN EN BÜYÜK REKLAMVERENLERİ

1 P&G

2 Unilever

3 Benckiser

4 Coca Cola

5 Ülker

6 Eti

7 Turkcell

8 Frito-Lay

9 Henkel

10 Avea

11 İş Bankası

12 Doğan Gazetecilik

13 Arçelik

14 NNR Pazarlama

15 Türk Telekom

16 DTV

17 Vodafone

18 Nestle

19 Danone

20 İstikbal Mobilya

Kaynak: Nielsen, 1 Ocak-31 Aralık 2008

Bu sıralama televizyon, gazete, dergi ve radyo mecralarında yayınlanan reklamlarının brüt ratecard fiyatları üzerinden hesaplanmasıyla elde edilmiştir.

Konu ile ilgili detaylı analizi ve listenin geri kalanını MediaCat’in şubat sayısından takip edebilirsiniz.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.