“2008 Teknoloji Öngörüleri” raporu yayımlandı

Her yıl düzenli olarak yayımlanan araştırma

28.01.2008 - 10:01 | MediaCat

Deloitte’un müşterilerinin de aralarında bulunduğu dünyanın önde gelen firmalarında ve kendi bünyesinde teknoloji, medya ve telekomünikasyon alanında görev yapan 6000’in üzerinde uzman ve üst düzey yönetici ile görüşerek hazırladığı “2008 Teknoloji Öngörüleri” raporu teknoloji alanındaki en son trendleri ortaya koydu. Araştırmaya göre, internet ortamında kullanmaya alıştığımız sanal kimlik uygulaması 2008 yılında e-ticaretin yaygınlaşması ile birlikte yerini gerçek kimliklere bırakmaya hazırlanırken, hizmet satışından ve özellikle veri güvenliğinden elde edilen gelirlerde bir artış olacak. Geçen yılki araştırmada dikkat çeken çevre dostu teknolojiler, 2008 yılında da cazibesini koruyor.

Deloitte’un Teknoloji, Medya ve Telekomünikasyon (TMT) bölümü tarafından hazırlanan ve teknolojideki en son trendlerin araştırıldığı “2008 Teknoloji Öngörüleri” raporu yayımlandı. Her yıl düzenli olarak yayımlanan araştırma sanal ortam güvenliği, e-ticaretteki güvenlik önlemleri, nanoteknolojinin kullanımı ve geleceği ile dijital bölünmeyle ilgili pek çok önemli bulguyu ortaya koydu.

Çalışmanın sonuçlarını değerlendiren Deloitte Türkiye Kurumsal Finansman Ortağı Barış Öney şunları söyledi:

“Deloitte olarak gerçekleştirdiğimiz bu çalışmanın neticesinde nanoteknolojinin 2008 yılında teknoloji sektöründe önemli bir yere sahip olacağını görüyoruz. Nanoteknoloji konusunda yapılan bir çalışmaya göre 2014 yılında bilgisayarlarda, elektronik cihazlarda, ilaçların %23’ünde, otomobillerin %21’inde nanoteknoloji kullanılacak ve bu ürünlerin toplam cirosu 2,6 trilyon doları bulması beklenmektedir. Özel sektörün de dikkatini çeken ve daha şimdiden Ar-Ge bütçelerinden önemli paylar alan çalışmalar Türkiye’de Ulusal Nano Teknoloji Merkezi ve TÜBİTAK önderliğinde Avrupa Birliği Yedinci Çerçeve Programı kapsamında yürütülüyor.”

Raporda yer alan bir diğer önemli konunun veri güvenliği olduğunu ifade eden Öney sözlerine şöyle devam etti:

“TMT sektöründeki en önemli sorunların başında veri güvenliği geliyor. Sektördeki firmalar son derece sofistike tehditlerle karşı karşıyalar ve teknolojideki hızlı gelişme bu tehditlerle mücadeleyi her gün biraz daha güçleştiriyor. Bu nedenle teknoloji şirketlerinin güvenlik tehditlerine karşı orta ve uzun vadede mücadele edebilmeleri, güvenliğe geçmişe göre daha fazla kaynak ayırmalarına bağlı görünüyor.”


Sanal ortam güvenliği için gerçek kimlikler

Internet ortamında kullanıcılara sayısız özgürlük sağlayan sanal kimlik uygulaması, on-line ticaret söz konusu olduğunda yerini gerçek kimliklere bırakmak zorunda kalıyor. Internet üzerinde gerçekleşen e-ticaret, açık artırma usulü satışlar ile sohbet odalarındaki diğer tüm işlemlerde artan sahtecilik vakalarını engellemek, müşteriler nezdinde güven tesis etmek ve bu sayede hedeflenen büyümeyi devamlı kılmak üzere 2008 yılında gerçek kimliklerle işlem yapılma zorunluluğunda artış yaşanması bekleniyor.


Yeşil bir çevre için nanoteknoloji iş başında

Nanoteknoloji hakkındaki olumlu genel kanı, bu teknolojik gelişmenin boyutları ortaya çıkmaya başladıktan sonra değişti. Nanoteknolojinin potansiyeli heyecandan çok halkta korku ve güvensizlik yaratmaya başladı. Ancak bunun yanı sıra, artan çevre bilinci nedeniyle çevreye duyarlı teknolojilerin geliştirilmesi söz konusu olduğunda nanoteknolojinin önemli bir rol oynadığı herkes tarafından bilinen bir gerçek. Bu nedenle 2008 yılında nanoteknoloji diğerleri arasında parlayan yıldız olmaya aday.


Dijital güvenliğe daha çok kaynak ayrılacak

Deloitte’un “2008 Teknoloji Öngörüleri” raporuna göre bazı şirketler, 2008 yılında bilgisayarın temel bileşenlerinden çok, virüs koruma programlarına, on-line veri yedekleme sistemlerine ve bilgisayarların sigortalanmasına daha fazla kaynak ayıracak. Bu trend sadece bilgisayarlarla sınırlı kalmayıp MP3 çalarlardan mobil telefonlara, DVD okuyuculardan harici sürücülere kadar pek çok teknolojik üründe kendini gösterecek.


Dijital Bölünme

2008 yılında dijital bölünme, dijital veriye sahip olduğu halde ona ulaşmakta sıkıntı yaşayan kullanıcılar için ciddi bir sorun teşkil edecek. Bu sorun, özellikle var olan çoklu standartların mevcut işletim sistemlerinin faydalarını kısıtlamaları karşısında ciddi boyutta bir sıkıntıya neden olacak.

TMT sektörünün geneline bakıldığında şirketlerin patentli çözümlere, kişilerin ve kurumların ise yerleşik ve güçlü standartlara sahip olmayı istedikleri görülüyor. Deloitte’un araştırması, özellikle veri depolaması söz konusu olduğunda patent sahibi şirketler ile kullanıcılar arasındaki bu gerginliğin 2008 yılında daha da tırmanacağının sinyallerini veriyor. Neticede her iki tarafın birden ihtiyaçlarının karşılanabilmesi temel sorun haline gelecek.


2008 yılı için 10 önemli teknoloji öngörüsü

1. Dijital güvenliğin değeri artacak
2. Mahremiyet ön plana çıkacak
3. Anonim sanal ortamlardan gerçek kimliklerin kullanılacağı orijinal yapılara geçilecek
4. Dijital bölünme önemli sorunlar yaratacak
5. Nanoteknolojide yeşil rönesans yaşanacak.
6. LED ampulün yerini alacak
7. Gerçeklikten değer yaratılacak
8. Ana bilgisayar ve bakım konusunda yetkin eleman sıkıntısı yaşanacak
9. Bir milyardan fazla kişi temiz suya ulaşmakta zorluk yaşayacak
10. Ticari raporlamada iş dünyası artık aynı dili konuşacak

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.