2008’in en “yeşil” BT şirketi IBM

IBM, BT ürünlerinin enerji tüketimini azaltmaya

28.02.2008 - 15:08 | MediaCat

Uluslararası bilgi teknolojileri dergisi Computerworld, IBM’i “2008’in Çevreye En Duyarlı BT Şirketi” seçti. Derginin bu yıl ilk defa yaptığı değerlendirmede, IBM, BT ürünlerinin enerji tüketimini azaltmaya yönelik çalışmaları nedeniyle ödüllendirildi.

IBM’in Küresel Veri Merkezleri Başkanı Steve Sams, değerlendirmeyle ilgili olarak “Çalışmalarımızın bu şekilde değerlendirilmesinden gurur duyuyoruz. Stratejimiz, veri merkezlerinde müşterilerimize 2 misli performansı aynı seviyede enerji tükerek sağlama yönünde. Yongalardan sunuculara, veri depolama ünitelerinden ana bilgisayar sistemlerine yeni geliştirdiğimiz tüm donanım ürünlerinde de daha az enerji tüketimini sağlamaya özel olarak odaklanıyoruz.” şeklinde konuştu.

Computerworld’ün Yazıişleri Direktörü Don Tennant ise “Çevreye duyarlı olmak sadece iklim sorunlarına bilinçli yaklaşmak anlamına gelmemeli. Bugünün iş dünyasında “yeşil olmak” daha verimli çalışmayı, daha az enerji tüketmeyi ve ekolojik öncelikleri iş kararları içine entegre edebilmeyi gerektiriyor. IBM’in Büyük Yeşil Proje olarak duyurduğu çalışmanın bu tavra önemli bir örnek teşkil ettiğini düşünüyoruz.” dedi.

Derginin BT profesyonellerine yaptığı anketten yola çıkarak yaptığı değerlendirmede IBM’i, BT Group, Qualcomm, Aplicor, Fujitsu America, Microsoft, Hewlett-Packard, Network Appliance, Other World Computing, Verizon Wireless, Computer Sciences Corp. ve Sun Microsystems takip ediyor.

ABD Çevre Koruma Kurumu EPA’ya göre, 2006 yılında Amerika’daki veri merkezlerinin tükettiği 60 milyar kilowatt/saatlik elektrik, ülkedeki toplam tüketimin %1.5’i civarında.

IBM’in Büyük Yeşil Projesi geçtiğimiz Mayıs ayında başladı…

IBM, geçtiğimiz yılın Mayıs ayında, donanım ürünlerinin enerji tüketimlerini buna bağlı olarak da karbondioksit emisyonlarını düşürmek için kapsamlı bir projeye başladı. Büyük Yeşil Proje (Project Big Green) adı verilen çalışmaya 1 milyar dolar bütçe ayıran IBM, mevcut sistemlerinin daha az enerji tüketerek çalışmasını sağlayacak 5 adımlık bir plan duyurdu.

IBM’in hesaplamalarına göre, 5 adımlık planı uygulayarak kurumların yaklaşık 2.300 metrekarelik bir veri merkezinde % 42 oranında enerji tasarrufu yapabilmeleri mümkün. Bu oran, ABD verilerine göre yıllık 7.439 ton daha az karbon emisyonu yaratmaya eşit. Araştırma firması IDC’ye göre, ortalama bir donanıma yapılan her 1 dolarlık yatırımın 50 senti enerji tüketimine gidiyor. Bu tüketimin önümüzdeki 4 yılda % 54 artarak 71 sente ulaşması bekleniyor. Dolayısıyla yeni proje kapsamında IBM, tam kapasiteyle çalışan veri merkezlerinin daha verimli çalışmalarını sağlayarak, firmalara büyümeleri ve gerekli yatırımları yapabilmeleri için avantaj sağlıyor.

IBM’in dünya çapındaki organizasyonunda görev yapan 850’den fazla uzmanın oluşturduğu “yeşil takım”, proje kapsamında sunucular, veri depolama birimleri ve diğer bilgisayarlardan oluşan veri merkezlerinin enerji tüketimini düşürmek için ortak çalışmalar yürütüyor. 1 milyar dolarlık bütçeyle hareket eden takım, 3 boyutlu sanal güç yönetimi, termal analiz ve bölgesel soğutma gibi yenilikçi teknolojilerden yararlanıyor.

IBM’in proje kapsamındaki yazılım çalışmalarından birinde sunucular kullanılmadıkları zaman, anında %80 daha az enerji gerektiren uyku moduna geçiriliyor. Sadece bu yöntemin ABD’deki tüm veri merkezlerine uygulanması halinde, yılda 5.4 milyar kilowatt/saat bir başka deyişle 370.000’in evi bir kış mevsimi boyunca ısıtmaya yetecek kadar enerji tasarruf edilebiliyor.

Büyük Yeşil Proje, IBM’in kendi veri merkezini de konsolide etmesini sağlıyor. Halen dünyanın 6 farklı bölgesindeki 4.000 sunucudan oluşan ve kendi kategorisinin en büyüğü olan bir veri merkezini yöneten IBM, proje kapsamında, bu sunucuları her biri bir buzdolabı büyüklüğünde olan 30 adet anabilgisayarda konsolide edecek. IBM, bu sayede 5 yıl içinde enerji tüketimini %80’e varan ölçüde düşürecek.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.