2007’nin en iyi kapak ve manşetleri

MediaCat 2007 yılının en iyi gazete manşetlerini, en iyi dergi kapaklarını ve en iyi mizah dergisi kapaklarını belirlemek için bir jüri oluşturdu ve Hürriyet Gazetesi'nin 24 Ocak 2007 tarihli, "Ülkenden ayrılmadın sevgilim" başlığıyla işlediği Hrant Dink'in cenaze töreni, yılın en unutulmaz manşeti seçildi...

15.01.2008 - 13:58 | MediaCat

MediaCat 2007 yılının en iyi gazete manşetlerini, en iyi dergi kapaklarını ve en iyi mizah dergisi kapaklarını (geçtiğimiz yıl seçtiğimiz en iyi manşetler ve en iyi dergi kapakları hakkında aldığımız geribildirimler üzerine, bu yıl mizah dergisi kapaklarını diğer dergi kapaklarından ayrı bir değerlendirmeye tabi tuttuk) belirlemek için bir jüri oluşturdu.

Jüride; Ülker’in Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdürü Babür Çelebi, Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Haluk Gürgen, Ogilvy & Mather Ajans Başkanı Tibet Sanlıman, gazeteci Uğur Dündar, MPR Ajans Başkanı Meral Saçkan ve Alametifarika Ajans Başkanı Uğurcan Ataoğlu yer aldı. Jüride MediaCat’i ise Genel Yayın Yönetmeni Pelin Özkan temsil etti.

Jüri, 1 Aralık 2006-30 Kasım 2007 arasında yayımlanan gazete ve dergi sayıları arasından en iyi manşet ve kapakları belirlemek için iki aşamalı bir süreç izledi. İlk aşamada jüri üyeleri MediaCat tarafından kendilerine elektronik ortamda gönderilen dergi kapakları ve manşetler arasından kendi başlarına bir değerlendirme yaparak en çok beğendikleri 20 gazete manşetini, 20 dergi kapağını ve 20 mizah dergisi kapağını finalist olarak seçip bize ulaştırdılar.

İkinci aşamada ise jüri üyeleri MediaCat tarafından bir araya getirilerek son bir değerlendirme yaptılar ve 2007’nin en iyi 10 gazete manşetini, en iyi 10 dergi kapağını ve en iyi 10 mizah dergisi kapağını seçtiler. Her kategoride ilk 10’a girenler arasından ise 2007’nin en iyisi, birincisi seçildi. (Birinci dışındakiler sayfalarımızda yayın tarihine göre sıralanmışlardır.)


Hürriyet
24 Ocak 2007 – Çarşamba

Hrant Dink, 19 Ocak 2007 günü saat 15:00 sıralarında Şişli Halaskargazi Caddesi üzerinde bulunan Agos Gazetesi çıkışında
uğradığı silahlı saldırı sonucunda olay yerinde hayatını kaybetti. Ülkenin çoğunu acıya boğan bu olayın ertesinde Hrant Dink’in cenaze töreninde eşi Rakel Dink, bir veda konuşması yaptı: “Sevdiklerinden ayrıldın,
dostlarından ayrıldın, çocuklarından ayrıldın, kucağımdan ayrıldın, ülkenden ayrılmadın sevgilim…” Hürriyet gazetesinin cenaze törenine katılan 100 bini aşkın insanın resminin üzerine yazdığı bu cümle, jüri tarafından 2007’nin en unutulmaz manşeti seçildi.


Sabah
13 Aralık 2006 – Çarşamba

Sabah’ın 13 Aralık tarihli baskısında attığı ‘Yok Deve!’ başlığı oldukça ilgi çekiciydi. THY’nin filosunda 13 yıldır sürekli sorun çıkardığı için yakınılan İngiliz yapımı RJ tipi uçakların iade edilmesiyle THY yetkililerinin bir deveyi apronda kesmesini konu alan haberin başlığı, 2007’nin unutulmaz gazete manşetleri arasında.

Radikal
21 Ocak 2007 – Pazar

Radikal’in Hrant Dink’in ölümünü takip eden günlerde attığı ‘Acı, çaresizlik ve klişeler’ başlığı insanın tüylerini ürpertiyor. Kullunılun görsel ve ‘Kanı yerde kalmayacak, failler mutlaka bulunacak’ gibi cümleler, gerçekleri olduğu gibi yansıtıyor.

Posta
15 Nisan 2007 – Pazar

Bu sene gündemi en çok meşgul eden olaylardan biri de Cumhurbaşkanlığı seçimiydi şüphesiz. Posta’nın 15 Nisan’da yayımladığı ‘Silahsız Kuvvetler’ manşeti ve Anıtkabir’e yürüyen 370 bin kişinin bayraklarla donatılmış resmi çok dikkat çekici ve bir o kadar da sarkastik.


Sabah
23 Temmuz 2007 – Pazartesi

Bu sene yapılan çoğu tahmini asılsız çıkardı seçim sonuçları. Çok fazla insanı şaşırttı AKP’nin zaferi. İktidar koltuğuna oturan AKP lideri Tayip Erdoğan’ın minnet dolu bir edayla, eşi Emine Hanım’la beraber halkı selamladığı fotoğrafı kullanan Sabah, ‘Halk Bildirisi’ manşetiyle 23 Temmuz 2007 Pazartesi günü seçim sonuçlarını olanca çıplaklığıyla veriyordu.


Milliyet
13 Ağustos 2007- Pazartesi

Aslında biz Türkler kadere kısmet yaşıyoruz. Ve işin traji-komik kısmı, bunun farkındayız. Milliyet’in 13 Ağustos baskısında ‘Zehir Şelalesi’ başlığıyla kullandığı manşet bunu en açık gösteren haberlerden biriydi. İstanbul’da İSKİ’ye ait arıtma tesisinin depolarında yıllardır bekletilen kimyasal içerikli atıkların, hiçbir önlem alınmadan doğaya bırakılmasını konu alan manşetin en can alıcı tarafı ise tabii ki görseli.


Star
19 Ağustos 2007 – Pazar

Lefkoşa-İstanbul seferini yapan Atlas Jet uçağı, havalandıktan iki dakika sonra biri Türk, diğeri Suriyeli iki korsan tarafından kaçırılmıştı.
Haberin en ilginç yanı ise tüm yolculardan önce pilotların kokpit penceresinden atlayarak uçağı terk etmesiydi. Haberi, 132 yolcunun uçaktan atlayışını gösteren fotoğrafın üzerine ‘Atla Jet’ başlığıyla manşete taşıyan Star gazetesi, 2007’nin en etkili manşetlerinden birine imza attı.


Radikal
26 Ağustos 2007 – Cumartesi

Radikal gazetesi, 26 Ağustos tarihli baskısında Erdoğan’ı taşıdığı manşeti 2007 yılının en iyi manşetleri arasında. Erdoğan’ın “Emek hareketini hak ettiği yere ulaştırmak boynumuzun borcudur” lafından dolayı ‘Erdoğan’a bir haller oldu’ başlığıyla haberi veren gazete, görsel kullanımı ile de ilk 10’da yer alıyor.


Hürriyet
8 Eylül 2007 – Cumartesi

6 Eylül’de Paris’te düzenlenen Mevlana’yı tanıtma etkinliklerinde Konya İl Turizm ve Kültür Müdürü Abdüssettar Yarar’ın oturuşunu ‘Mevlana’nın kemikleri sızladı’ sözüyle manşete çıkaran Hürriyet’in bu nüshası, yılın en iyi 10 manşeti arasında. Sema gösterisi sürerken Yarar’ın bu tavrını teleştiren gazete, Paris Unesco Gösteri Merkezi’nin görevlilerin de şaşkınlığıyla karşılanan haberi bu manşetle duyuruyor.


Akşam
26 Eylül 2007 – Çarşamba

Türkiye’deki ilk mağazasını yüzde 50 indirimle açan, Alman elektronik devi Media Markt’ın adeta istilaya uğradığı haberini ‘Tekno-Yağma’ başlığıyla yayımlayan Akşam gazetesi’nin bu manşeti, 2007 yılının en iyi 10 manşeti arasına girdi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.