MediaCat

2006’nın 10 İnternet ortaklığı

Advertising Age Dergisi’nin araştırmasına göre, hızlı büyüyen Youtube, Massive ve Atom Film gibi İnternet firmaları 2006 yılında rekor fiyatlara alıcı buldular.

2006’nın 10 İnternet ortaklığı

Advertising Age Dergisi’nin araştırmasına göre, Youtube, Massive ve Atom Film gibi hızla büyüyen İnternet firmaları 2006 yılında rekor fiyatlara alıcı buldular.

2006’nın en yüksek fiyata el değiştiren 10 İnternet firması şöyle:

Youtube
Massive
Atom Film
DMarc
Xfire
Platform
Grouper
JotSpot
Petfinder
Wired

1. Youtube’a Google’dan 1.65 milyar $

Yılın en fazla tartışılan yatırımı, Google’ın geleceğin TV’si Youtube’u satın alması oldu. Aralık 2005’te kurulan Youtube, kuruluşunun üzerinden 1 yıl dahi geçmeden rekor fiyata alıcı buldu.

Şubat 2005 tarihinde Chad Hurley, Steve Chen ve Jawed Karim tarafından bir garajda “Broadcast Yourself; Kendin Yayınla” sloganıyla yoktan var edilen şirketin kapısında, medya devi Murdoch ve Bill Gates gibi isimler sırada beklemekteydi. Ancak YouTube geçtiğimiz Ekim ayında Google ile anlaşmaya vardı.

Google, Youtube içeriği üzerine reklam yerleştirerek para kazanmayı planlıyor. Ancak bir diğer yandan içeriğinin yüzde 60’ı yasadışı olan firmanın alımıyla, bir dizi büyük dava ile de uğraşmak zorunda kalacak. Televizyon kanalları ve müzik kliplerden alınmış bölümlerin yanı sıra şiddet ve erotizm içeren videoların da yer aldığı siteye açılan dava sayısı hayli yüksek.

2. Massive’e Microsoft’tan 200-400 milyon $

Microsoft, günden güne büyüyen oyun endüstrisi pazarının baş oyuncusuna ustaca bir yatırım yaparak oyun içi reklamcılık alanında güçlenmek için Massive Inc.’i bünyesine kattı.

3. Atom Film’e Viacom’dan 200 milyon $

Viacom, 7 yıllık web şirketini 200 milyon USD’ye devralırken Atom CEO’su Mika Salmi’yi de bünyesine kattı.

4. DMarc’a Google’dan 102 million $

Google, bu yatırımla DMarc teknolojisini Google Adwords platformuna entegre ederek yakın gelecekte Google reklamverenleri için yeni bir radyo kanalı yaratmayı planlıyor.

5. Xfire’a Viacom’dan 102 milyon $

Xfire’ın toplumsal ağı, hızlı mesajlaşma, oyun ve bilgi servisleri Viacom’u öylesine etkiledi ki, Xfire’a seve seve 100 milyon USD’nin üzerinde yatırım yaptı.

6. Platform’a Comcast’ten 80 milyon $

Platform, Comcast’in büyüyen online video oyunlarının temel taşı olarak firma bünyesindeki yerini aldı.

7. Grouper’a Sony’den 65 milyon $

Medya devi Sony, yasal video paylaşım sitesi Grouper.com’a 65 milyon $ yatırım yaptı.

8. JotSpot’a Google’dan 50 milyon $

Google’ın wiki dünyasına girişi ve yaptığı yatırımla Jotspot, önceden ücret karşılığı kullandığı servislerden artık ücretsiz olarak yararlanabileceği gibi kullanıcılarına da ücretsiz servis sağlayabilecek.

9. Petfinder’a Animal Planet’tan 35 milyon $

Animal Planet, TV tutkunları ile hayvanseverleri, kayıp ve sahipsiz evcil hayvanlara ev bulmaları konusunda aynı yardım platformunda buluşturdu.

10. Wired.com’a Conde Nast’ten 25 milyon $

Bu birleşme ile 8 yıllık ayrılığın ardından nihayet Wired.com ile Wired Magazin, Conde Nast çatısı altında buluştular.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.