2006‘nın abur cubur lideri dondurma

Ipsos KMG Tüketici Panelleri ve Medya Bölümü tarafından hazırlanan “Abur Cubur Raporu” sonuçlarına göre 2006 yılında abur cubur harcamalarında yüzde 16.8 oranında artış gözlenirken en fazla parayı dondurmaya harcadık.

13.08.2007 - 10:11 | MediaCat

Ipsos KMG Tüketici Panelleri ve Medya Bölümü tarafından hazırlanan “Abur Cubur Raporu” sonuçlarına göre 2006 yılında abur cubur harcamalarında yüzde 16.8 oranında artış gözlenirken en fazla parayı dondurmaya harcadık.

Ipsos KMG Tüketici Panelleri ve Medya Bölümü tarafından abur cubur pazarındaki iç dinamikleri takip etmek amacıyla ikince kez gerçekleştirilen Abur Cubur Raporu’na göre 2006 yılında, abur cubur harcamalarında yüzde 16.8 oranında artış gözlendi.

Türkiye’yi temsil eden 34 ilden seçilmiş 6 bin 200 haneden haftalık olarak düzenli toplanan satın alım verileriyle oluşturulan “Abur Cubur Raporu”na göre abur cubur ürünlerindeki harcama artışının sebebi hanelerin her bir alışverişte bu ürünler için daha fazla para harcaması oldu. 2005 yılında 2.43 milyar YTL (2 milyar 430 milyon YTL) olan abur cubur harcaması 2006’da 2.95 milyar YTL (2 milyar 950 milyon YTL) olarak gerçekleşti. Haneler 2006 yılında ortalama 71.6 kere abur cubur satın alırken hane başına abur cubur ürünleri için harcanan tutar son iki yılda 146.6 YTL’den 168.7 YTL’ye çıktı.

Ipsos KMG Tüketici Panelleri ve Medya Koordinatörü Kıvanç Bilgeman büyümesini sürdüren abur cabur sektörüyle ilgili şu değerlendirmeyi yapıyor: “Her ay gerçekleştirdiğimiz hane tüketim paneli ile tüketici davranışlarını takip ederek oluşturduğumuz abur cubur raporunu ikinci kez yapıyoruz. Abur cubur pazarındaki yatırımların artması, yeni ürünlerin ortaya çıkması ile beraber izlemeye başladığımız bu sektör giderek gelişiyor. 2005 yılında 2.43 milyar YTL olan abur cubur harcaması 2006’da 2.95 milyar YTL olarak gerçekleşti. 2006 yılında dondurma lider olurken bisküviler pay kaybetti, çikolata ise en yüksek büyümeyi gerçekleştirdi. Abur Cubur içerisinde en yüksek paya sahip olan bisküvi 1.8 puan pay kaybederken, dondurma ve çikolatalar en çok pay kazanan kategoriler oldu. Bisküvi, kraker, çikolata kaplamalar, sakızlar, aromalı süt ve meyveli yoğurtlar abur cubur harcamasından pay kaybeden kategoriler olarak görülüyor”.

Abur cubur satın alım davranışlarında sosyo ekonomik statü (SES) grupları kırılımında belirgin şekilde farklılaşma görülüyor. DE SES grubunun abur cubur harcama tutarı ortalamanın yüzde 16 altında kalırken, AB SES grubunun abur cubur ürünleri için Türkiye ortalamasına göre yüzde 27 daha fazla para harcadığı dikkat çekiyor. AB SES grubunun toplam abur cubur harcamasına olan katkısı ise yüzde 22 oranında gerçekleşti.

AB SES grubu, diğer gruplardan farklı olarak en çok dondurma için para harcadı. Çocuk yaş gruplarına göre nüfus payı yüzde 36.3 olan 7-12 yaş arası çocuk sahibi haneler toplam abur cubur harcamasının yüzde 43.5’ini gerçekleştirdi. Yüzde 33.3 paya sahip olan 0-6 yaş çocuklu haneler ise toplam harcamanın yüzde 40’ını gerçekleştirdi.

Bölge kırılımında abur cubur tüketiminde sosyo-ekonomik statü kırılımında olduğu gibi belirgin farklar göze çarpmıyor. Ancak Akdeniz ve Karadeniz Bölgesi’ndeki hanelerin Türkiye ortalamasına kıyasla abur cubur ürünleri için daha az para harcadığı görülüyor. Marmara ve Ege Bölgesi’nde harcama miktarı ise ortalama üzerinde gerçekleşti.

2006 yılında dondurma lider olurken bisküviler pay kaybetti, çikolata ise en yüksek büyümeyi gerçekleştirdi…

7-12 yaş arası çocuğu bulunan haneler toplam abur cubur harcamasının yüzde 43’ünü gerçekleştirdi…

Abur cubura en fazla AB sosyo ekonomik statü grubu para harcıyor…

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.