13. Uluslararası İstanbul Caz Festivali başladı

İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen 13. Uluslararası İstanbul Caz Festivali, Esma Sultan Yalısı’nda gerçekleşen Açılış Töreni ile başladı.

05.07.2006 - 00:00 | MediaCat

İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen 13. Uluslararası İstanbul Caz Festivali, Esma Sultan Yalısı’nda gerçekleşen Açılış Töreni ile başladı.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Şakir Eczacıbaşı Festival’in açılış konuşmasında yakın zamanda kaybettiğimiz büyük müzik prodüktörü Arif Mardin’i de andı ve “Cazla başladığı müzik yolculuğunda türler üstü duruşuyla yeri doldurulamaz bir öncüydü. Çalıştığı sanatçıların dehasını ön plana çıkaran üstün kulağı ve güncel akımlara bağımlı kalmadan yine de günceli yakalamayı başaran yaklaşımı ile popüler müzik tarihinin kilometre taşlarından biri olarak anılacaktır. Grammy’leri ve aldığı diğer sayısız ödülün yanı sıra, biz de İstanbul Caz Festivali olarak 2003 Yaşam Boyu Başarı ödülüyle kendisine duyduğumuz minneti dile getirmiştik. Bu yıl da son keşfi Raul Midon’a programımızda yer veriyoruz. Arif Mardin’i saygıyla anıyoruz” dedi.

Açılış Töreni’nde 13. Uluslararası İstanbul Caz Festivali’nin “Yaşamboyu Başarı Ödülü”, kurduğu gruplarla Türk cazına öncülük etmiş, radyo programcısı, eleştirmen ve müzik yazarı Cüneyt Sermet ile Türk cazının kontrbas ustası Selçuk Sun’a verildi. Ödüllerini İstanbul Kültür Sanat Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Şakir Eczacıbaşı takdim etti.

Törende ayrıca 2006 yılı boyunca İstanbul Festivalleri’ne destek veren Basın Sponsorları Akşam, Birgün, Cumhuriyet, Hürriyet, Milliyet, Radikal, Sabah ve Vatan gazeteleri; Dergi Sponsorları Altyazı, Andante, DB Dergi Grubu, The Guide İstanbul, Haftalık, Jazz, Merkez Dergi Grubu, Milliyet Sanat, Timeout İstanbul, Tiyatro ve ZIP İstanbul’a;TV Sponsorları; Cnbc-e, CNN TÜRK, Habertürk, NTV, Dream TV, Digitürk, TRT ve TV8 ile Radyo Sponsorları Açık Radyo, CNN TÜRK Radyo, Radyo Eksen, NTV Radyo, Radio N101 ve Radio Oxi-gen’e birer teşekkür plaketi takdim edildi.

İstanbul Festivalleri’nin Servis Sponsorları Sinema Yayın Sponsoru Fida Film, Stratejik Araştırma Sponsoru GFK, İnternet Servis Sponsoru Superonline, Yazılım Destek Sponsoru Usta Yazılım ile Alametifarika, Alkim Kağıt, Clear Channel, Fuji Film Türkiye, İstanbul Deniz Otobüsleri, Wall Şehir Dizayn ve Young & Rubicam Reklamevi de törende 2005 İstanbul Festivalleri’ne desteklerinden ötürü teşekkür plaketlerini aldılar.

Plaket töreninin ardından, ünlü Amerikalı caz vokalisti Steve Tyrell, açılış galası konuklarına çok özel bir konser verdi. Bugüne kadar yayınladığı beş albüm ile her seferinde Billboard caz listelerinde ilk beşe girmeyi başaran Steve Tyrell, Rod Stewart’ın “Stardust… The Great American Songbook, Vol. III ” albümünün prodüktörü olarak Grammy ödülüne de layık görüldü. Kendine has ve etkileyici sesi ile caz standartlarına yeni bir soluk getiren Steve Tyrell’den önce 15 kişilik İtalyan grup Funk Off, funk, soul, caz ve R&B enerjisiyle geceyi renklendirdi.

İstanbul’u iki hafta boyunca bir caz kentine dönüştürecek olan 13. Uluslararası İstanbul Caz Festivali, 30’un üzerinde topluluk ile 200’ün üzerinde müzisyeni İstanbullu müzikseverlerle şehrin 10 farklı mekânında buluşturacak.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.