118 tarih oluyor

Telekomünikasyon Kurumu, bilinmeyen numaralar hizmetlerine ilişkin yeni bir düzenlemeye gitti.

07.07.2006 - 00:00 | MediaCat

Telekomünikasyon Kurumu, bilinmeyen numaralar hizmetlerine ilişkin yeni bir düzenlemeye gitti.

Telekomünikasyon Kurumunun Telekomünikasyon Hizmet ve Altyapılarına İlişkin Yetkilendirme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yönetmelik, telefon işletmecilerinin numara veri tabanlarına erişerek elde edilen bilgilerin gerekirse işlenerek kullanıcılara ulaştırmasını öngören rehberlik hizmetlerini düzenliyor.

Rehberlik hizmetleri kapsamında, rehber veri tabanlarından elde edilen bilgiler ile eklenmesi mümkün olan faks, elektronik posta ve meslek gibi diğer bilgiler, bu hizmete yönelik tahsis edilen kısa numaralardan telefonla sorgulama yolu zorunlu olmak üzere elektronik, internet, kısa mesaj, basım veya diğer mümkün sorgulama yollarından bir ya da birkaçı ile kullanıcılara ulaştırılacak ve ilave olarak katma değerli hizmetler de kullanıcılara sunulabilecek.

Rehberlik hizmetini yürütmek isteyen şirketlere Telekomünikasyon Kurumunca 2. Tip TR yetki belgesi verilecek ve yetkilendirme süresi 15 yıl olacak.

Sabit, mobil ve diğer telefon numaraları rehberlik hizmeti kapsamında değerlendirilecek ve bu çerçevede adres, e-posta, faks, cinsiyet, meslek gibi bilgiler abonenin özel onayı alınmak koşuluyla sunulabilecek.

Hizmet sunumunda kullanılmak üzere işletmecilere 118xy yapısında azami 3 kısa numara tahsis edilecek. Yapılacak ilk kısa numara tahsisleri 3 ay sonra yapılacak kura ile, sonraki tahsisler ise başvuru sırasına göre yapılacak. 1180 ile başlayan kısa numaraların kullanıma açılması ise ayrıca belirlenecek.

Bilinmeyen numaralar hizmeti için Türk Telekomun kullandığı 118 kısa numarası ile GSM işletmecilerinin ilgili kısa numaraları 6 ay sonra kapatılacak. (medyatava)

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.