MediaCat

1 yılın ardından #MeToo: ABD iş dünyasında ne değişti?

New York Times, hareketin ABD’de yüksek profil iş dünyasındaki etkilerini mercek altına aldı.

1 yılın ardından #MeToo: ABD iş dünyasında ne değişti?

ABD’li yapımcı Harvey Weinstein‘in, aralarında Gwyneth Paltrow, Rose McGowan, Kate Beckinsale, Angelina Jolie, Lea Seydoux, Rosanna Arquette ve Cara Delevingne’nin de bulunduğu birçok isim tarafından cinsel tacizle suçlanması önce Hollywood‘u sarsmış, ardından Alyssa Milano’nun 15 Ekim 2017 tarihinde Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda cinsel tacize uğrayan kadınların “me too” (ben de) yazarak ses çıkarmalarını istemesiyle başlayan #MeToo hareketi kısa sürede tüm dünyaya yayılmış ve kadınlar uzun süre susmak zorunda kaldıkları konular hakkında cesurca konuşmaya başlamıştı.

Hareket birinci yılını tamamlarken, New York Times da bir yıl içerisinde hareketin iş dünyasındaki yansımalarını ortaya koyan bir çalışmaya imza attı. Gazetenin analizlerine göre, geride kalan bir yıl içerisinde ABD’de önde gelen ve haklarındaki taciz iddiaları kamuya yansıyan iş adamlarından en az 200’ü işlerini kaybetti, aralarında Weinstein’in de bulunduğu az sayıdaki insan yargı önüne çıktı ve 920 kişi de söz konusu iş adamlarından en az biri tarafından cinsel istismara uğradıklarını dillendirdi. Weinstein skandalının patlamasından bir yıl önce iş dünyasının yüksek profil erkeklerinden sadece 30 kadarı cinsel istismar suçlamaları nedeniyle işlerinden kovulmuş ya da istifa etmişlerdi.

New York Times’ın analizi, iş dünyasında cinsel istismar suçlamalarıyla işinden ayrılan erkeklerin yerlerini ne kadar kadının aldığını da ortaya koyuyor. Buna göre, işlerinden ayrılan 200 kadar iş adamının pozisyonlarının yüzde 43’ü kadınlar tarafından dolduruldu. Bu yüzde 43’lük dilimin üçte biri medya sektöründe, dörtte biri devlette, beşte biriyse eğlence ve sanat dünyasında gerçekleşti.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.