MediaCat

1 milyar akıllı telefonla mobil reklam yüzde 50 büyüyecek

Deloitte’un Teknoloji, Medya, Telekomünikasyon (TMT) üzerine hazırladığı rapora göre artan abone sayısıyla reklam pazarı büyüyor.

1 milyar akıllı telefonla mobil reklam yüzde 50 büyüyecek

2013 yılında bir milyar adet akıllı telefon piyasaya sürülecek.

Deloitte’un Teknoloji, Medya, Telekomünikasyon (TMT) öngörülerine göre, 2013 yılında dünya genelinde abone sayısı 3 kat artacak, mobil reklam pazarı yüzde 50 büyüyecek.

Mobil reklamda yeni dönem

Tabletlerde öncelikli olmak üzere artan mobil reklamların yüzde 50 büyüme oranı yakalayarak, pazar genişliğinin toplamda 9 milyar dolara ulaşacak.

Bir milyar yeni cep telefonu

Telefonu internete az ya da hiç bağlamayan 400 milyon akıllı telefon kullanıcısıyla bu rakam 2 milyar adet telefona çıkıyor.

Bilgisayar hâlâ popüler

Her ne kadar bilgisayar, telefon ve tablet ve birlikte bu tür cihazların satışlarında yüzde 20 ile en düşük paya sahip olsa da internette veri trafiğinin yüzde 80’den fazlası masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarla gerçekleştiriliyor. Ek olarak kullanıcılar, bilgisayar başında diğer cihazlara oranla yüzde 70 daha fazla vakit geçiriyor.

4K geliyor

2013, televizyon endüstrisinin, şu an mevcut olan HD yayından 4 kat daha kaliteli yayın kapasitesine sahip 4K teknolojisine geçmeye hazırlandığı bir yıl olacak. 4K’nın tamamlanması yıllar alacak, dolayısıyla bu teknoloji sadece bazı oturma odalarına girebilecek. 4K yayını 2013’te yapılmayacak. Yaklaşık 20 televizyon seti, ortalama 15-25 bin dolar arasında fiyat ödemeyi kabul edenlerin olacak.

Kitle fonlaması zamanı

Kitle fonlaması portallarının değeri, 2011’e oranla yüzde 100 artarak globalde 3 milyar dolara ulaşacak.

Kurumsal sosyal ağlar

2013 sonuna kadar, Fortune 500 listesinde yer alan şirketlerin yüzde 90’nından daha fazlası kısmen ya da tamamen kurumsal sosyal ağlara sahip olacak. Bu oran, 2011 ile karşılaştırınca yüzde 70 daha fazla. Bu ağlara üye olan kullanıcıların ise sadece yüzde 30’u haftada bir ya da daha fazla kez bu hesapların içeriklerini takip ederken, yüzde 40’ı ise içerik oluşturuyor.

Kendi cihazını kendin getir

İşverenin bilgisayar parası ödenmesine rağmen, yalnızca birkaç şirket ‘kendi bilgisayarını kendin getir’ trendine adapte olabildi. Aynı zamanda Fortune 500 listesi şirketlerinin yarısının, 2013 yılında çalışanlarının kendilerine ait cihazlarını işyerine getirmelerine izin vereceği öngörülüyor.

Frekans kıtlığı

Kablosuz bant genişliğine olan talep, spektmmun tükenmesine sebep olarak, gittikçe büyüyor. Bu dumm temelde daha yavaş ağ bağlantısına, telefon sinyal hızına veya düşük veri hızına sebep oluyor.

Sınırsız aplikasyon erişimi

50 ile 100 arasında mobil operatör bir aplikasyona sınırsız erişim sağlayan ‘kullanabildiğin kadar kullan’ modelini sunuyor.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.