MediaCat

“İstanbul’un 100 sanayi kuruluşu” kitap oldu

Osmanlı’nın ilk bomba fabrikasından Beykoz işi Çeşm-i Bülbüllere “İstanbul’un 100 sanayi kuruluşu” kitap oldu.

“İstanbul’un 100 sanayi kuruluşu” kitap oldu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş., Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemi ile Cumhuriyet’in ilk yıllarını kapsayan zaman diliminde, İstanbul’un ekonomik ve ticari gelişimine damgasını vuran farklı sektörlerden 100 kuruluşu, İstanbul’un Yüzleri Projesi kapsamında yayımlanan “İstanbul’un 100 Sanayi Kuruluşu” isimli kitapta bir araya getirdi.

Kitapta, günümüzün büyük markalarının kuruluş hikayelerinin yanı sıra dönemin şartları gereği kurulması gereken ya da ismine sadece sahaflardaki eski bir dergide rastlanabilecek tesisler hakkında bilgiler yer alıyor. Kitaba konu olan 100 tesis seçilirken söz konusu tesislerin modern anlamda üretim yapıyor olması en önemli kriter olarak belirlenmiş. İmalathane ya da hizmet tesisi olanlar içinse faaliyet gösterdiği alanda dikkate değer başarılar elde etmiş olması önemli bir çıkış noktası olmuş.

Hakkında çok az bilgi sahibi olduğumuz bir dönemi ve alanı ele alan İstanbul’un 100 Sanayi Kuruluşu, İstanbul’un ekonomik potansiyeline ve geçmişine ışık tutarken; o dönemde yapılan üretimin bilindiğinin aksine kurak ve yetersiz olmadığının da kanıtı niteliğinde. Osmanlı’nın sanayi politikası ve üretim sistemi konusunda önemli bilgiler içeren eser, 176 sayfada 100 ayrı sanayi kuruluşunu ve bu kuruluşların tarihsel serüvenini anlatıyor.
 

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.