“Her Nefes Bir Enerji” projesi 20 köy okulunu aydınlatıyor

Zorlu Enerji’nin 23 Nisan’da internet üzerinden başlattığı Her Nefes Bir Enerji Projesi ile beş ayda 20 köy okulunun bir yıllık enerji ihtiyacını karşılayacak kadar elektrik toplandı.

14.09.2011 - 00:00 | MediaCat

Zorlu Enerji’nin 23 Nisan’da internet üzerinden başlattığı Her Nefes Bir Enerji Projesi ile beş ayda 20 köy okulunun bir yıllık enerji ihtiyacını karşılayacak kadar elektrik toplandı. Köy okullarına ücretsiz enerji sağlamayı hedefleyen projenin web sitesi www.hernefesbirenerji.com’u beş ay içinde toplam 93 ülkeden 52 bini aşkın kişi ziyaret ederek, nefesleri ile destek verdi.

Dünyanın nefesle, yani rüzgarla çalışan ilk web sitesi olan www.hernefesbirenerji.com (www.exhaleenergy.com)’da sese duyarlı bir sistem kullanılıyor. Sitenin ana sayfasında ziyaretçileri ilk olarak hareketsiz rüzgar türbinleri ile bulutlarla kaplı şehir ve köy okulu manzaraları karşılıyor. Ziyaretçiler bilgisayarlarının mikrofonuna üflemeye başladıklarında ise ekrandaki türbinler hızla dönmeye başlıyor ve sanal olarak elektrik üretiyor. Zorlu Enerji ise sitedeki elektrik sayacında biriktirilen sanal elektrik ile okulların bir yıllık elektrik giderlerini karşılıyor.

Zorlu Enerji Grubu Kurumsal İletişim Müdürü Şebnem Erverdi, www.hernefesbirenerji.com sitesinde biriken nefeslere paralel olarak ulaşılan okul sayısının artacağını söylüyor. Bu projenin Zorlu Enerji Grubu’nun uzun yıllardır eğitime verdiği desteğin bir parçası olduğunu belirten Erverdi, daha çok okulun dolayısıyla da genç nesillerin aydınlığa kavuşabilmesi için herkesi nefesleriyle projeye destek vermeye çağırıyor.

Projenin başlangıç tarihinden bu yana geçen 5 ay içinde www.hernefesbirenerji.com’da 160 milyon Watt sanal enerji toplandı. Zorlu Enerji bu miktarı enerjiye dönüştürerek, 2011-2012 öğretim yılında Gözeler İlköğretim Okulu (Tunceli), Çıkrıklı İlköğretim Okulu (Erzurum), 70. Yıl İlköğretim Okulu (Kars), Beşgöze İlköğretim Okulu (Erzincan), İkizdere Yerelma İlköğretim Okulu (Rize),Sarıoğlan Alamettin Kasabası Şehit Er Eyüp Yabangülü İlköğretim Okulu (Kayseri), İbn-i Sina İlköğretim Okulu (Tunceli), Koçköy İlköğretim Okulu (Kars), Eskipolat İlköğretim Okulu (Erzurum), Başbudak İlköğretim Okulu (Erzincan), Ali Alemdar İlköğretim Okulu (Rize), Oğulveren İlköğretim Okulu (Erzincan), Kalecik İlköğretim Okulu (Erzincan), Doğruyol İlköğretim Okulu (Kars), Gözeler İlköğretim Okulu (Erzincan), Büklümdere İlköğretim Okulu (Erzincan) ile Atatürk İlköğretim Okulu (Rize), Gülyüzü İlköğretim Okulu (Kars), Gökçe İlköğretim Okulu (Erzincan), Kökpınar İlköğretim Okulu (Erzincan)’nunaydınlanmasına destek veriyor.

”Her Nefes Bir Enerji” hareketine katılan site ziyaretçileri, sosyal medya siteleri Facebook ve Twitter üzerinden arkadaşlarını da bu harekete katılmaya davet edebiliyor. Geçtiğimiz aylarda sonuçlanan Kristal Elma yarışmasında “Hizmet Mikro Sitesi” dalında ikinciliği kazanan www.hernefesbirenerji.com’u Facebook ve Twitter’dan takip edenlerin sayısı 4.000 kişiyi geçti.

Sitenin ziyaretçi sayısı ne kadar artarsa sitede toplanan sanal elektrik de o ölçüde çoğalacak ve Zorlu Enerji Grubu tarafından elektrik giderleri karşılanacak okul sayısı da yükselecek.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.