“Avrupanın sınırları” projesine başvurular başladı

Uluslararası uzun dönemli bir fotoğraf projesi olan ‘Visual Narratives: European Borderlines’a başvurular başladı. Proje 2011 yazında başlayıp 2012 sonuna kadar devam edecektir.

03.05.2011 - 00:00 | MediaCat

Uluslararası uzun dönemli bir fotoğraf projesi olan ‘Visual Narratives: European Borderlines’a başvurular başladı. Proje 2011 yazında başlayıp 2012 sonuna kadar devam edecektir.

 “Visual Narratives: European Borderlines” (Görsel Anlatılar: Avrupa’nın Sınırları), Avrupa’nın köşelerinde yer alan dört ülkede faaliyet gösteren 5 organizasyonunun ortak girişimi olan bir fotoğraf projesi. Letonya’dan ISSP (www.issp.lv), Türkiye’den Geniş Açı Proje Ofisi (www.gapo.org), Portekiz’den Maioclaro (www.maioclaro.com) ve İzlanda’dan Reykjavik Museum of Photography (www.icpaphoto.com) ile Icelandic Contemporary Photography Association’ın (www.ljosmyndasafnreykjavikur.is) eş zamanlı olarak yürüteceği projede, 4 ülkeden 12 fotoğrafçı yer alacak.
 
Her ülkeden başvuranlar arasından seçilecek 3’er fotoğrafçı, Avrupa’nın köşelerinde yer alan bu ülkeler ve insanlar üzerine görsel bir anlatıyla sonuçlanacak bir eğitim ve yaratım sürecine dahil olacak. Katılımcılar, biri Ağustos ayında Letonya’da diğeri de önümüzdeki yıl Mayıs ayında Türkiye’de yapılacak iki atölye çalışmasına katılma ve projedeki diğer ülkelerden birinde sanatsal üretim yapma şansına sahip olacak. 9 aylık bu süreç boyunca katılımcılar, hem kendi ülkelerinde hem de konuk olacakları ülkede ‘sınırlar’ üzerine kişisel projeler gerçekleştirecek. Tüm bu süreç boyunca deneyimli dokümanter fotoğrafçılar Vanessa Winship (Agency VU-Fransa) ve George Georgiou (Panos Pictures-İngiltere, Prospekt-İtalya) ile dört ülkedeki eğitmenler/koordinatörler katılımcılara yol gösterecek.
 
“Visual Narratives: European Borderlines” bir yandan belgesel fotoğraf kavramını araştırmayı ve çerçevesini genişletmeyi, diğer yandan da projenin ortağı ülkelerde çağdaş fotoğraf ve fotoğraf eğitimi üzerine var olan tartışmalara katkıda bulunmayı amaçlıyor. Dokuz aylık eğitim ve üretim süreci sonucunda ortaya çıkacak nihai ürünün, farklılıkların ve kontrastların bir toplamı olmanın ötesine geçerek hem katılımcılar hem de izleyiciler açısından ‘Avrupa’nın Sınırları’ndaki kopuklukları aşmakta köprü işlevi görecek benzerlikleri ve bağlantıları ortaya çıkarması öngörülüyor. Tüm bunların ötesindeyse bu proje, yeni yetenekleri desteklemeyi ve kendilerini geliştirmelerine yardımcı olmayı hedefliyor.
 
Bu proje İzlanda, Letonya, Portekiz ve Türkiye vatandaşı veya bu ülkelerde ikâmet eden, 18-35 yaş arasında, fotoğrafla kendini ifade eden ve daha önce bireysel projeler gerçekleştirmiş, fotoğrafla hikâye anlatma konusunda tutkulu ve İngilizce bilgisine sahip genç fotoğrafçılara açıktır.
 
 İzlanda, Letonya, Portekiz ve Türkiye’den genç fotoğrafçılar 20 Mayıs 2011 tarihine kadar www.europeanborderlines.net adresinden başvurabilir. Proje hakkında bilgi edinmek için gapo@gapo.org adresine e-posta gönderebilirsiniz.
 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.