‘Tween 2011’de Prada gibi olacak’

Orka Group Genel Koordinatörü Osman Arar ve yeni genel müdür Fatih Anıl, Damat markasıyla ev tekstiline girdikleri

07.02.2008 - 15:30 | MediaCat

Orka Group Genel Koordinatörü Osman Arar ve yeni genel müdür Fatih Anıl, Damat markasıyla ev tekstiline girdikleri bilgisini de verdi. Arar, şık kutusunda özgün tasarımla yaratılan ürünlerin Damat’ı bir yaşam keyfi haline getireceğini söyledi.

Damat ve Tween markalarıyla bilinen Orka, 2011’de Donna Karan, Prada gibi dünya markası olmak için hazırlıklarını tamamladı. Orka, Londra pazarı için 2 milyon dolarlık tanıtım kampanyası hazırladı, İngiltere’de ‘high-end’ yani en lüks perakende noktalarının 25’ine giriyor.

Erkek giyimde Damat, Tween, ADV, D’S markalarıyla faaliyet gösteren ve 40 ülkede 50 kadar mağazası olun Orka Group, büyük önem verdiği Londra pazarında söz sahibi olabilmek için bu yıl 2 milyon dolarlık tanıtım kampanyasına hazırlanıyor. Orka Group bünyesinde genel müdürlük birimi oluşturulmasıyla ilgili olarak Arar ve Orka Group Genel Müdürü olarak atanan Fatih Anıl, düzenlenen sohbet toplantısında, bazı gazetecilerle bir araya geldi.

Arar, dünyanın birçok yerinde Damat, Tween ve ADV markalarıyla yer almak istediklerini, önceliği Tween’e verdiklerini, Donna Karan ve Prada gibi marka olmak istediklerini söyledi.


‘Londra ve Milano şart’

Hedef pazarlar olarak Batı’nın moda başkentlerini seçen ve önceliği erkek giyimin başkentleri Londra ve Milano’ya veren Orka Group, bulundukları pazarlarda belli noktalarda olmayı değil bütün dağıtım kanallarına girmeyi planlıyor. Orka Group Genel Koordinatörü Osman Arar, eski çağlarda kaleleri ele geçirmek için kapıların koçbaşlarıyla yıkıldığını hatırlatarak, “Avrupa kalelerini fethetmekte Tween koçbaşı olacak. Ardından diğer markalarımızı da sokacağız” dedi.

İngiltere’de high-end diye tabir edilen en lüks perakende noktalarının 25’inde olacaklarını vurgulayan Arar, bu sayının gelecek yıllarda 100’e çıkacağını, Londra’da Bond Street civarında bir de mağaza açacaklarını söyledi. Arar, İngiltere’nin en prestijli üç departmant store’u (çok katlı mağaza) ile görüşmelerinin sürdüğünü de belirtti.


‘Maça 2-0 önde başladık’

Orka Group Genel Koordinatörü Osman Arar, dünya moda sektöründe seyirci değil belirleyici bir oyuncu olmayı hedeflediklerini vurgulayarak, “Bir Türk firması olarak 2000 yılında 3-0 mağlup başladığımız maça şimdi 2-0 önde başlıyoruz. Ülkemizin tarihi ve kültürel zenginliği en büyük avantajımız.

Amacımız 2011 yılında dünyanın en tanınan markalarından biri olmak” dedi. 2011 hedefleri arasında, dünyada en çok tanınan markalardan biri olmanın bulunduğuna değinen Arar, “Dünya moda sektöründe belirleyici rol oynamak istiyoruz. Bu işi olimpiyat finaline benzetiyorum. İstediğiniz zaman olimpiyatlara giremezsiniz. Bazı aşamalardan geçmeniz gerekiyor. Biz de bugüne kadar gerekli aşamalardan geçtik. Sona geldik. Dünyada olimpiyat yarışında koşmaya hazırız. Sonun başlangıcındayız” diye konuştu.


‘Golden team oluşturduk’

Arar, bu çerçevede yerli ve yabancılardan oluşan bir ‘golden team (altın takım)’ oluşturduklarını, Orka bünyesinde bir genel müdürlük kurarak başına da daha önce Orijin Group ve Beymen’de çalışmış olan Dr. Fatih Anıl’ı getirdiklerini ifade etti.

Modada küresel bir oyuncu olmak için sürdürdükleri çalışmalarda son aşamaya geldiklerini belirten Arar, “Bugüne kadar çok çalıştık ve modanın olimpiyatlarında final koşmaya hazırız. Bu yarışın sonunda tüm moda başkentlerinde diğer büyük markalarla birlikte biz de olacağız. 2008 yılı içinde ‘biz burada niye yokuz’ dediğimiz bütün yerlerde bulunacağız” diye konuştu.


’50’ye yakın ülkedeyiz’

Şu anda dört ayrı markayla dünya genelinde 50’ye yakın mağazada hizmet verdiklerini hatırlatan Arar, 2008 yılında özellikle erkek giyiminin merkezleri olarak bilinen Londra ve Milano pazarlarına gireceklerini söyledi.


Meksika’ya mağaza

Özellikle Londra pazarına girebilmek için bu yıl içinde 2 milyon dolara mal olacak bir tanıtım kampanyası düzenleyeceklerini ifade eden Osman Arar, özellikle Tween markasının Avrupa’da yeni logosu ve imajıyla Türkiye’nin tanıtımına da önemli katkı sunacağına dikkat çekti.
Arar, Eylül 2008’den itibaren Londra’da 25 noktada satışa çıkmayı hedeflediklerini, bu sayının önümüzdeki yıllarda 100’e çıkacağını kaydetti. Ayrıca Londra’da Bond Street bölgesinde bir de mağaza açacaklarını bildiren Arar, 2008’de İngiltere’nin yanı sıra Ürdün, Romanya, Almanya ve körfez ülkelerinde yeni mağazalar açacaklarını ifade etti.

Türkiye’ye komşu ülkelerde bu yıl 10 mağaza açacaklarını, Meksika’da bir mağaza açmak için de görüşmelerinin sürdüğünü dile getiren Arar, 2008’de yurtdışı operasyonlardan 10 milyon dolar civarında ciro elde etmeyi hedeflediklerini söyledi.


‘Güneş batmayan marka’

Orka Group’ta yılbaşından beri genel müdürlük görevini yürüten Fatih Anıl ise, Türkiye’de hep ‘tekstil sektörü sıkıntıda’ diye konuşulduğunu ancak konfeksiyonda marka haline gelindiğinde tüm sıkıntıların aşılabildiğini belirterek, “En büyük hayalim üzerinde güneş batmayan bir markaydı. Bu hayalimi Orka’da gerçekleştirebileceğime inanıyorum, bu yüzden buradayım” diye konuştu.


‘Louis Vuitton’ların katkısı oldu’

İstanbul’un moda markaların yoğun bir şekilde bulunduğu bir şehir olmasının kendileri için bir avantaj yarattığını belirten Osman Arar “Nişantaşı’nda Louis Vuitton global mağaza açtı. İstanbul’da üç Louis Vuitton, bir Harvey Nichols var. Bunların bize büyük katkısı bulunuyor. Bu markaların olduğu şehir diye bakıyorlar İstanbul’a ve buradan çıkmış bir marka olarak bizi de daha farklı değerlendiriyorlar” diye konuştu


‘Mağripli Samir avantajımız’

Prada efsanesini yaratan ikili olarak bilinen John Kennedy ve David Bradshow ile çalışmaya başladıktan sonra Tween markası yüzü olarak Belçika doğumlu, Fas ve Cezayir asıllı Samir Mrabet seçilmişti. Üç sezondur Tween Samir Mrabet’i marka yüzü olarak kullanıyor ve bir sezonluk daha anlaşmaları var. Osman Arar, “Dünyada istikrar çok önemli. Hele markanızı temsil eden manken konusu olduğu zaman istikrar daha da önem kazanıyor. Bu nedenle Samir’le üç sezondur çalışıyoruz” dedi. Orka Group’un Giresun’daki fabrikasında ürünlerin yüzde 80’ine yakınının üretiminin yapıldığını belirten Osman Arar, “Yakında üretimin tamamını bu fabrikada gerçekleştireceğiz. Know-how’umuzu fason üretimcilerle paylaşmak artık doğru değil” dedi.

Kaynak: Radikal

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.