‘Mama reklamları yasaklansın’

Sanayi ve Ticaret Bakanlığına bağlı Reklam Kurulu’na başvuran

03.10.2007 - 09:24 | MediaCat

Sosyal Pediatri Derneği mama reklamlarının anne sütüyle beslenmeyi olumsuz etkilediğini ileri sürerek Sanayi ve Ticaret Bakanlığına bağlı Reklam Kurulu’na başvurdu.

1-8 Ekim Emzirme Haftası nedeniyle uzmanlar anneleri ilk 6 ay anne sütü vermeleri ve emzirmeyi 2 yaşına kadar sürdürmeleri konusunda uyardı. Anne sütü ile beslenmenin bebeklerin doğal hakkı olduğuna işaret eden Sosyal Pediatri Derneği Başkanı Prof Dr. Gülbin Gökçay, “Onları bu haktan yoksun bırakma tehlikesi taşıyan her türlü girişimi önlemeliyiz. Anneler mama reklamları etkisinde kalmamalı. Mama reklamları emzirmeyi olumsuz etkiliyor” diye konuştu.

Aylardır bakanlıktan yanıt alamamaktan yakınan dernek, birçok ülkede emzirmenin desteklenmesi için mama reklamlarının yasaklandığına dikkat çekti. İnek sütü veya hazır mama ile beslenen bebeklerde ishalin, yalnız anne sütü ile beslenenlere göre 15 kat, zatürrenin 3 kat daha sık görüldüğüne işaret eden Gökçay, bebeklerin ilk üç ay yalnız anne sütü ile beslenmelerinin Türkiye açısından yıllık kazanımının yaklaşık 400 milyon dolar olduğunu vurguladı.

ABD ve Somali dışında dünyadaki tüm ülkelerin imzalamış olduğu uluslararası yasa ile bu reklamların yasaklandığına dikkat çeken Gökçay, anne sütü yerine kullanılan ürünlerin pazarlanmasında ilgili uluslararası yasaya uyulmasını istedi:
“İnek sütünün çeşitli işlemlerden geçirilmesi sonucunda hazırlanan bebek mamalarının, her ne kadar anne sütüne yakın oldukları bildirilse de, çocuk sağlığı açısından anne sütünün ve emzirmenin yerini tutmaları olanaksızdır. Mamaların halka doğrudan reklamlarının anne sütü ile beslenmeyi olumsuz etkilediği belirlenmiştir. ABD ve Somali dışında dünyadaki tüm ülkelerin imzalamış olduğuuluslararası yasa ile bu reklamlar yasaklanmıştır. Buna karşın ülkemizde maalesef televizyon kanallarında özellikle halkın en fazla televizyon izlediği saatlerde bu mamaların reklamları yapılmakta, birçok hastanede doğum yapan annelere mama üreten firmalar tarafından çeşitli reklam malzemeleri dağıtılmaktadır. Bu yasanın uygulanmasının sağlanması başta devlet görevlileri olmak üzere tüm vatandaşların görevi olmalıdır.”

Kaynak: Ntvmsnbc

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.