‘Bölgede marka olmayı hedefliyoruz’

Garanti Bankası’nı GE ile birlikte bölgede önemli bir marka yapmayı amaçladıklarını

26.12.2007 - 11:06 | MediaCat

Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, Garanti Bankası’nı GE ile birlikte bölgede önemli bir marka yapmayı amaçladıklarını söyledi. Şahenk, hisse satışıyla ilgili olarak, “Tek değişen yüzdesel anlamda daha fazla pay sahibi olmamızdır” dedi.

General Electric Finance’ın Garanti Bankası’ndaki yüzde 4.65’lik hissesini Doğuş Grubu’na satmasıyla ilgili olarak CNBC-e’nin sorularını yanıtlayan Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, “Bu adım, Türkiye’nin son dört yılda nereye geldiğinin, ülkenin geleceğine olan inancımızın bir göstergesidir” diye konuştu. GE’den gelen talep üzerine gerekli değerlendirmeleri yaptıklarını belirten Şahenk, satın almayla birlikte yönetimde bir değişiklik olmayacağını kaydetti.


‘Tek değişen şey yüzdesel pay’

“Tek değişen yüzdesel anlamda daha fazla pay sahibi olmamızdır” diyen Şahenk şöyle konuştu: “Biz bankacılık sektöründe büyümek istiyoruz. Garanti’nin ismini GE ile beraber bölgede önemli marka haline getirme stratejimiz var. Garanti, Türkiye’nin bir şirketi olarak, bölgede Türk insanının gururu olarak Romanya’da, Rusya’da ve Ukrayna’da hizmetlerini geliştirecektir.” Şahenk, Garanti Bankası’nda başka hisse değişimi olmayacağının altını çizdi.


Özen: GE’nin çıkma planı yok

Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen de, GE’nin Doğuş Grubu’na Garanti’deki yüzde 4.65’lik hissesini satmasıyla ilgili olarak, “GE’nin bize söylediği, Türkiye’den çıkma planının olmadığı yönünde” dedi.

Hisse devri sonrasında yüzde 51’lik hissenin yüzde 30.15’i Doğuş Grubu’na, yüzde 20.85’i ise GE’ye ait olacak.

Kaynak: Ntvmsnbc