MediaCat

‘Alkol içilen sahneler dizilerden çıkarılsın’

Yeşilay Derneği yetkilileri, gençleri alkol tüketimine özendiren sahnelerin dizilerden…

‘Alkol içilen sahneler dizilerden çıkarılsın’

Yeşilay Derneği yetkilileri, gençleri alkol tüketimine özendiren sahnelerin dizilerden çıkarılmasını istiyor. Yeşilay Derneği Konya Şube Başkanı Sabri Bişkin, özellikle dizilerde yer alan içki sahnelerinin kaldırılması gerektiğini söyledi.

Sabri Bişkin, içkinin sadece kişi sağlığını değil, toplum sağlığını da olumsuz etkilediğini söyledi. Çocukların bile artık televizyon aracılığıyla alkole özendirildiğine dikkat çeken Sabri Bişkin, insanların dizi, sinema ve reklamlar aracılığıyla alkol tüketimine yönlendirildiğini vurguladı.

İçki tüketiminin her geçen yıl daha da arttığını anlatan Bişkin, dizilerde sigarada uygulanan ‘mozaikleme’nin alkollü sahnelerde de kullanılması gerektiğini aktardı. Bişkin, “Artık evlerin bir üyesi haline gelmiş olan TV’ler çocuk, genç, yetişkin ayrımı yapılmaksızın her yaştan izleyiciye hitap ediyor. Bugünün ve geleceğin nesillerini maddi ve manevi olarak korumayı kendimize görev edinmeliyiz. Aksi halde alkol tüketimi toplumumuzda bir süre sonra gayet olağan karşılanacak ve sofralarımızda yer almaya başlayacak” dedi.

Yeşilay Derneği olarak güçleri nispetinde mücadele ettiklerini aktaran Bişkin, “Alkol tüketiminin önüne geçme konusunda devletin bizlere yeterli destek sağladığına inanmıyoruz” diye konuştu.

“Alkolün çevreye verdiği zarar vergilerle karşılanıyor”

Kederli ve mutlu günlerde alkol almanın medeniyetin gereği gibi televizyonlarda gösterilmesinin yanlış ve sakıncalı olduğunu anlatan Bişkin, alkol bağımlılarının çevreye verdikleri zararın vatandaşların devlete ödedikleri vergilerle karşılandığını hatırlattı.

Bişkin, toplumu kötü alışkanlıklara yönlendiren görüntülerin yayınlanmasına RTÜK’ün müdahale etmemesine anlam veremediğini söyledi.

Bişkin, Yeşilay Derneği tarafından hazırlanan alkol tüketim raporunda yer alan şu örnekleri verdi: “2005 yılında bira tüketimi ortalama 899 bin litre iken, 2006 yılında bu rakam 1 milyon 19 bin litreye ulaşmıştır. Şarap tüketimi 2005’de 26 bin 465 bin litre iken 2006’da 26 bin 988 litreye, rakı tüketimi de 2005’te 44 bin 683 litre iken 56 bin 490 bin litreye ulaşmıştır. Üniversitede eğitim gören kızlarda alkol tüketimi yüzde 18, erkeklerde ise yüzde 28.5’dir. Tüketimin en fazla olduğu Güzel Sanatlar Fakültesi’nde oran yüzde 17.5 iken, İletişim Fakültesi’nde yüzde 13, Hukuk Fakültesi’nde yüzde 11, Mühendislik Fakültesi’nde yüzde 8.5, Ziraat Fakültesi’nde yüzde 7.8’dir.”

İçki tüketimi yaşının 12’ye kadar düştüğünü bildiren Bişkin, içki tüketiminin önüne geçilmesi için herkesin üzerine düşen görevi yapması gerektiğini sözlerine ekledi.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.